164 uitbreken van nieuwe onlustenen daarop volgden dan overhaaste beraadslagingen, bevelen, voorzorgen, onverwachts opbreken, en wer den er onophoudelijk naar alle kanten dépêches en brieven gezon den en ontvangen. Hij begaf zich nu eens naar deze plaats dan weder naar eene andere, om zich te overtuigen of de overheden haren plicht deden, en bezocht de kazernen, de gevangenissen, de hospitalen en de huizen voor herstellenden. Onder anderen verdient zijn bezoek te Messina vermelding, waar hij een uitstekend officier van zijn staf verloor, den dapperen en goeden kapitein Tito-Tabacchien ook dat te Terracine in de dagen, dat de cholera het hevigst woedde, waar hij de huizen der armen binnenging om hulp en troost te verleenen, hospitalen deed inrichten, verplegers bijeen bracht en door zijn kalm, vastberaden uiterlijk, zoowel als door zijne woorden en daden zóóveel vertrouwen inboezemde, dat na zijn vertrek het dorp geheel veranderde. Altijd was hij werkzaam, zorgend en liefdadig; maar in de hospitalen naast het ziekbed bleek eerst zijne grootheid van ziel. Elke week begaf hij zich naar de beide militaire hospitalen van Palermo, Sesta Casa en St. Agatha en bezocht trouw alle zieken, ondervroeg hen, onder zocht alles, raadde en bemoedigde de docters, oppassers en patiënten met de bezorgdheid van een vader. üe laatste provincie waar de cholera zich tegen het einde van ze ven-en-zestig ontwikkelde was Eeggio in Calabrië. Op Sicilië had zij reeds opgehoudenwant in het begin van Sep tember hadden lange aanhoudende regens de temperatuur aanmerkelijk doen dalen en was de cholera merkbaar begonnen af te nemen in Palermo en Messinaen nog sneller in eenige andere provincies. In een paar steden kwam zij half September terug, maar slechts gedurende enkele dagen en daarna verbeterde de gezondheidstoestand voortdurend over het geheele eiland, zoodat in October het leger slechts twintig sterfgevallen te betreuren hadin November zeven en in December geen enkel, of hoogstens een of twee. Zoodra de ziekte begon af te nemen kregen de steden, de dorpende velden een ander aanzien. Toen die eerste vrees bedaard was, die bij de meeste burgers alle gevoel van vaderlandsliefde en meuschlievendheid had uitgedoofd, be gonnen de vluchtelingendie grootendeels rijke of gegoede meuschen waren, terug te keeren en verleenden in hunne woonplaatsen onder

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 171