169 telkens voor de soldaten aan den dag legden, door hen in de hos pitalen te bezoekenmet hun eigen geld bij te staandoor hen te te troosten, te raden en te beschermen, de dankbaarheid zoodanig met de discipline vereenzelvigd, dat het denkbeeld, alsof die twee woorden ooit weder te scheiden waren en tegenstrijdig kouden wor den, geheel verdween. De discipline houdende voor wat zij is en wat zij zijn moet, dat wil zeggen de grondslagen kennende, waarop zij berust, het doel waartoe zij leidt en de uitwerkingen, die zij heeft, kan het begrip van den eenvoudigsten soldaat zelfs de geheele prachtige inrichting van het leger bevattenbegrijpt hij het bewon- deringswaardige verband en de overeenstemming der krachten waar door hij bestuurd wordt; voelt hij, dat de grondvesten daarvan zijn de eerste menschelijke neigingen, de allereerste wetten van den gods dienst; en naarmate hij er de grootheid van inziet, ziet hij haar verlicht worden en verheven tot boven het bereik van wijsgeerige bespiegelingen en alledaagsehe twisten. Deze uitwerking had zij op de soldaten, op die wijze werd de discipline gehandhaafd. En het vaderland P Het schitterendste bewijs van de uitwerking op het vaderland te weeggebracht door het voortreffelijke gedrag van het leger, heeft het Siciliaansche volk op het einde van zeven-en-zestig geleverd en on langs r.og herhaald, het schoonste bewijs, dat het aan het leger en aan Italië kon geven, de bewonderingswaardige uitslag van de werving O, dat volk vol moed, ijver en vuur kan niet anders dan dap pere soldaten geven En welke belooning kreeg de soldaat? Des avonds na de taptoe las de fourier de dagorder van den ko lonel voor, waarin hem gezegd werd: //Gij hebt uw plicht gedaan.'' S

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 176