V ARI A. De Duilsche offciëele geschiedenis van den jongsten oorlog. On der dagteekening van den 13™ Mei ji. schreef men van de hoorden der Elbe aan La BepMigue Jranqaise De achtste aflevering van het werk van den Pruisischen generalen staf over den oorlog 18701871 is pas verschenen. Het isbuiten tegenspraak, de meest belangwekkende en misschien de best geschre vene van alle, die tot dusverre zijn uitgekomen. Zij is vergezeld van twee kleine kaartenwaarvan de eene eene schets is van het terrein, dat zich uitstrekt tusschen Donchery en Mezièresen waar van de andere de stelling aanwijst, die de Pranschen in den mor gen van den eersten September innamen; en van twee groots kaarten, waarvan de eene de stelling doet kennen, die de twee vijandelijke legers dien dag innamen tegen twaalf uur, en de andere de stelling der Duitschers in den namiddag, een oogenblik vóór het einde van het gevecht. Men heeft bij deze aflevering het zeer goed geslaagde facsimile gevoegd van den bekenden brief, dien Napoleon III den eersten September aan den Koning van Pruisen schreef om hem te berichten, dat hij zich aan hem overgaf. In den bovensten hoek links is eene N, bedekt met eene kroon. Eene ontleding van deze aflevering, die wij zoo volledig en zoo letterlijk mooglijk gaan geven, zal onzen lezers zeker welkom zijn. Uit de tijdingen en verschillende verslagendie den 31™ Augustus bij het koninklijk hoofdkwartier waren ingekomen, bleek het duide lijk, dat het leger van Mac-Mahon zich geheel verwijderd had van de oevers van de Maas om zich samen te trekken in de om-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 192