186 streken van Sedan. (En Sedan ligt aan de Maas! R.) De Duit- schers waren verre van zich te verbeeldendat Mac-Mahon hun daar een veldslag zon aanbieden onder voorwaardenzoo nadeelig voor hem; Zij vermoedden integendeel, dat hij zou beproeven zich uit de verlegenheid te redden door af te trekken naar het westen en door Mezièresof door zich een doortocht te banen om zich te wenden naar Carignanof eindelijk, des noodsdoor terug te trek ken op Belgischen bodem. Het is waar, dat het niet ontbrak aan kenteekenendie schenen te bewijzen, dat Mac-Mahon voornemens was eene lijnrecht tegen overgestelde richting te nemen; maar de generaal Von Moltke bleef vasthouden aan de eerste dezer onderstellingenwant hij rekende troepen genoeg te zijner beschikking te hebben om eiken aftocht van het Eransche leger te beletten. Hij gaf dus in den avond van den 31en Augustus bevel aan de derde armee, in den ochtend van den volgenden dag de bewegingen uit te voeren, die voorgeschreven waren geworden ten gevolge van een krijgsraad, den 30™ gehouden te Chémery (ongeveer twee geografische mijlen ten westen van Mou- zon en anderhalve mijl ten zuiden van Donchery, dat ruim eene halve mijl westwaarts van Sedan ligt) Het elfde en het vijfde korps moesten zich door Donchery naar Brigne-aux-Bois begeven (ongeveer drie kwart mijl noordwaarts van Donchery), de Wurtembergsche divisie bij Dom-le-Mesnil (bijna drie kwart mijl ten westen van Donchery of een en een kwart mijl ten westen van Sedan) de Maas oversteken en eene stelling innemen, die haar veroorloofde zich naar Mezières te wenden of des noods tot reserve te dienen aan de naar Brigne-aux-Bois gezonden troepen; het tweede Beiersche korps had tot taak gekregen de hooge oevers van de Maas tegenover Donchery met geschut te bekronen en eene divisie te werpen tusschen Frénois (een kwart mijl ten zuid-oosten van Donchery en ten zuid-westen van Sedan) en Wadelincourt (een zesde mijl ten zuiden van Sedan)om den Franschen te be letten eene zuidelijke richting in te slaanterwijl het eerste Beiersche korps, van Remilly (bijna drie kwart mijl ten zuid-oosten van Se dan), waar het zich bevond, het Maas-leger te hulp moest snellen, ingeval dit wierd aangevallen. De zesde divisie ruiterij had last Ik heb bijna al de afstanden gemeten op de kaart van Reymann, zoodat de lezer die nu zelf nagenoeg kan samenstellen.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 193