188 terugkeer van deze officieren wist hij te dezen opzichte waaraan zich te houdenwant nauwlijks waren zij vertrokkenof hij ontving twee gewichtige dépêches: de eene, die van de divisie Margueritte kwammeldde hemdat de Duitschers omstreeks middernacht door Pouru-aux-Bois waren getrokken (ruim anderhalve mijl ten oosten van Sedan), maar om drie uur in den morgen Prancheval (ruim eene mijl oostwaarts van Sedan) nog niet voorhij waren; de andere, die hem met behulp van den telegraaf door den generaal Lebrun was gezonden gewordenverwittigde hem dat de Beieren zoo even het twaalfde Pransche korps hadden aangevallen. De maarschalk begaf zich onmiddellijk naar den kant van Ba- zeilles, waar hij de divisie Vassoigne in een hevig gevecht vond gewikkeld (Bazeilles ligt eene halve mijl zuid-oostwaarts van Sedan). De schrijver der officiëele Duitsche geschiedenis geeft vervolgens een uitvoerig verhaal van de zoo hardnekkige en zoo bloedige ge vechten, die geleverd werden te Bazeilles en te Moncelle (bijna een kwart mijl noord-oostwaarts van Bazeilles en ongeveer een halve oostzuid-oostwaarts van Sedan)en hij doet opmerkendat tot de aankomst van Mac-Mahon voor het ongelukkige Bazeilles, de Pran sche troepen, die deze gewichtige stelling verdedigden, achtereenvolgens reeds tweemalen hadden moeten gehoorzamen aan hoogere bevelen die niet met elkander in overeenstemming waren. Terwijl hij eene verkenning deed ten westen van La Moncelle, even na zes uur in den ochtend, werd de maarschalk Mac-Mahon gekwetst door een stuk van eene granaat. De maarschalk verliet onmiddellijk het tooneel van den strijd, na den generaal Ducrot een opperbevel te hebben overgedragen dat rechtens, volgens ancienneteit, toekwam aan den generaal Wimpffen, en na dezen aan den generaal Douay. Het was zeven uur in den morgentoen de generaal Ducrot zijne benoeming vernam en zich haastte ze aan te nemenhoe zwaar de taak ook was, die zij hem oplegde. Overeenkomstig het denkbeeld, dat hij zich van den tóestand gevormd hadgelastte de generaal Ducrot onmiddellijk den terugtocht op Mezières. De generaal Ducrot bevond zich eerst sinds den 31sten des avonds in de legerplaats ten westen van Givonne, en was niet in de ge heimen van Mac-Mahon ingewijd geworden. Daar hij niet wist, dat de Pruisen reeds voorbij Donchery waren voortgerukt, waande hij, dat de weg van Sedan naar Mezières niet het geringste gevaar op leverde. Onmiddellijk na de aanvaarding van het opperbevel vernomen

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 195