12 van oordeel, dat de kruistochten in de Zuiderzee beter zijn dan in de Noordzee, zooals tijdens het verblijf der adelborsten te Breda plaats vond. Iemand die geen zeeman is, kan dit niet beslissen» maar een zeeman of geen zeeman met gezond verstand zou zeggen wat zwarigheid? Wanneer voor de Bredasche adelborsten de kruis tochten op de Noordzee minder goed waren dan op de Zuiderzee, dan kan men immers even goed eens per jaar eeu schip naar Amsterdam als naar Vlissingen zenden. Ddarin lag dus geen bezwaar. Laat mij de zaak uit het oogpunt der marine-specialiteiten be schouwen die den staf over die theoretische opleiding der adelborsten te Breda hebben gebroken. Aannemende en ik geloof inderdaad dat aan de militaire akademie te dier plaatse geene praktische zee officieren werden gevormddan vraag ikgeschiedt dit dan wel op een wachtschip Is er geen geheel zeemansleven noodig, om een goed en praktisch zeeman te worden? Maar de van de militaire aka demie afkomstige adelborsten waren, bij de theoretische opleiding, praktisch genoeg gevormdom aan boord van een oorlogschip de ge wone diensten te verrichten, welke in den regel van adelborsten ge vergd worden, en zich later geheel tot zeeman te vormen. Gaarne wil ik gelooven, dat men eenige kleinigheden zou kunnen noemen, waarin de adelborsten van de militaire akademie bij het aan boord komen niet zoo bedreven waren als men kon verlangendoch ware dit niet te verhelpen geweest? Na eene drie en dertig jarige proef van de opleiding onzer zee officieren binnenlands, is daarover de staf gebroken. In 1854 be gon het instituut te Willemsoord te werken, doch de akademische opleiding onzer adelborsten bleef daarbij voorloopig te Breda be staan. Toen het zoogenaamd praktisch ouderwijs der adelborsten te Willemsoord een aanvang nam, kon daarbij de theoretische op leiding niet beter zijn dan die aan de akademie te Breda. En zij is, tot op heden, nooit beter geweest. En nu dat praktisch onder wijs? 't Is waar, de adelborsten kwamen en zijn nog op een wacht schip, maar hunne eigenlijke praktische opleiding ontvangen zij eerst en alleen aan boord gedurende de kruistochten. Wellicht straalt uit het hier temedergestelde vooringenomenheid door ten opzichte van de voormalige koninklijke akademie voor de zee- en landmacht te Breda, maar men stelle zich eens de vraag: hoe ge schiedde tot dus verre de opleiding voor zee-officieren in de Bepu- bliek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, de zeemogendheid,

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 19