196 Europeanen en de 5e Boegineezen)onder de orders van den majoor A. V. Michiels. Natuurlijk was Narras het eerste aan de beurt om gestraft en ten onder gebracht te worden, en reeds deri 6 Juni rukte daartoe de koloune van den majoor Michiels van Priaman op. De kampong Mangong, die zes maanden geleden door de onzen verlaten werd gevonden was nu aanzienlijk versterkt en door Nan Tjerdik als het ware tot eene voorpost van Narras ingericht. Behalve met een goed onderhouden tirailleurvuur op de verdedigers, werd de kampong uit een door den kapitein Hellwig gunstig in batterij gestelden 12-ponder met gewenscht succes beschoten, terwijl een gedeelte der kolonneonder den kapitein van den generalen staf Buteux, zich een weg baande door het aan de oostzijde gelegen dras sige of dicht met kreupelhout begroeide terrein en ook weldra de kampong aan dien kant met kracht aanviel. Zich op deze wijze in de flank bedreigd te zienhad de vijand niet verwacht; hij had zich door den toestand des terreins aan die zijde geheel veilig geacht en de verschijning dus van onze troepen op dat punt en de moedige aanval, welke nu aan twee kanten tegelijk plaats vond, brachten hem dan ook geheel van streekalzoo sloeg hij over tot een overhaaste vlucht, liet Mangong in onze handen achter en trok op Narras terug. De luitenant-kolonel Elout, die zich bij de expeditie bevond, be paalde, dat dien dag in Mangong gebivakkeerd zou worden om den volgenden op Narras los te gaan. Hij voor zijn persoon begaf zich daarop naar Priaman en het was gedurende zijne afwezigheid, dat de moedige en onversaagde kapitein Hellwig het waagde, te beproeven zich met 25 man een weg te ba nen door het oostelijk gelegen, zich tot Narras uitstrekkende kreu- pelboschten einde de versterking ongemerkt te kunnen naderen en door overrompeling te nemen. De overhaaste vlucht der verdedigers van Mangong deed hem de hoop koesteren, dat ook de bezetting van Narras bij zijn onverwacht verschijnen wellicht dadelijk van alle verdediging zou afzien, of an ders deze toch zeker zeer spoedig zou opgeven, en zijn aanslag dus met het beste gevolg zou bekroond worden. Hij werd echter in deze verwachting teleurgesteld. Na vele moeielijkheden voor de versterkte kampong aangekomen, liet hij op de zich aan die zijde bevindende poort storm loopendoch werd met geweld teruggeslagen; en toen weinige oogenblikken daarna de

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 203