198 algemeenen storm, rukten weldra de troepen aan weerszijden tegen de sterkte op. Men wachte hen daar binnen echter niet af; na nog een paar schoten uit een 3-ponder op ons gelost te hebben, gelukte het den vijand, op een door ons niet bezet punt de kampong ongemerkt te verlaten en zich door de vlucht uit de voeten te maken, en groot was dus ieders verwondering toen men, binnendringende, in plaats van den grooten tegenstand van vroeger, geen verdediger meervoud en niemand meer te bevechten had. De luitenant Veltman, aan de andere zijde ageerende, vond te Passer Baroe meer tegenstanddoch het gelukte hem die kampong met de bajonnet te nemen, juist toen de luitenants A. Van der Hart en W. G. Schouten de rivier bij Narras waren overgetrokken om hem met de 6t! kompagnie zoo noodig ter hulp te komen. Alzoo was dus nu het berucht geworden Narras, de kampong waarvoor wij herhaaldelijk het hoofd hadden gestooten, bijna zonder verdedigd te zijn in onze handen gevallen; men vond binnen de sterkte elf stukken geschut, waaronder een 4-ponder en een 3- ponder; na die weggevoerd te hebben, werd alles tot op den grond toe afgebrand. Nan Tjerdik nam de vlucht naar Bondjol; zijn moedzijne geest kracht waren geheel verlamd, zijne troepen vluchtten overal voorde onzen uit, de kampongs Dalem en Doekoe vielen zonder beduidenden tegenweer in onze hauden en reeds den 18den Juni waren onze troepen weder te Priaman geconcentreerd en de V kottas geheel ten onder gebracht. Groot was de schrik, welke hierdoor weder plotseling alom werd te weeg gebracht; verscheidene vriendschappelijke betrekkingen wer den aangeknoopt. Het landschap Batipo schaarde zich nu geheel aan de zijde van het bestuur, zoomede de XX kottas; en dewijl de maleische bevol king dezer beide districten als de meest strijdbare beschouwd werd, was het voor ons veel waard dat zij zich verbonden, ons bij de operatie tegen de VII kottas te zullen bijstaan. Nan Tjerdik beproefde intusschen nog éénmaal zijn verloren pres tige terug te winnen; hij deed namelijk met eenige padries van Bondjol een inval in de XII kottas; doch nadat hij reeds een paar kampongs aldaar vermeesterd had, werd hij in zijnen gang gestuit door het spoedig en beleidvol handelen van den le luitenant A.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 205