na een zeer moeielijken marsch in de nabijheid was gekomen van de rotsachtige klip, waarop 's vijands schansen waren aangelegd, staakten de schepen hun vuur en werd het signaal gegeven tot het debarkeereu der troepen, onder de orders van den majoor Michiels. Weldra zag men nu de in zee uitstekende rots van weerszijden door de onzen bestormen, hetgeen vooral aan de over land gekomen troepen veel moeite en inspanning kostte, daar dezen aan dien kant het hoogste en steilste gedeelte der rots te beklimmen hadden. Hun moed werd daardoor echter niet verflauwden slechts wei nige oogenblikken nadat de algemeene storm begonnen was, zag men zelfs op het hoogste punt der rots uit hun midden een officier ver schijnen met de Hollandsche vlag in de hand. De onversaagde Po land had al de zijnen langs het moeielijke pad weten vooruit te snel len hij was het eerst boven en, wuivende met het Nederlandsch drie doek, gaf hij den eersten toon van een driewerf hoerah, dat door zijne makkers werd herhaalden dezen te meer jaanspoorde om hunnen dapperen aanvoerder te volgen en bij te staan, voor het geval dat hij gevaar mocht loopen, voor zooveel moedsbetoon in 's vijands handen te vallen. Met den meesten spoed drongen de onzen dan nu ook van alle zijden binnen, en was Oedjong Radja weldra, hoewel na een dappe ren en hevigen tegenstand en niet zonder groot verlies, door den vijand verlaten. Na de vermeestering van Katiagan keerde de expeditie naar Pa- dang terug, doch vertrok de majoor Michiels spoedig weder van daar met een detachement infanterie, ten einde een tocht te maken langs de strandposten en, vooral in de noordelijke districten, door vertoon van macht gebruik te maken van den indruk van het oogenblik, om ons gezag aldaar eenigszins te doen verheffen, en door het sluiten van overeenkomsten onzen invloed zooveel doenlijk te bevestigen en te vermeerderen. De tijdingen zijner behaalde overwinningen iu de benedenlanden waren hem overal vooruitreeds toen bracht zijn verschijnen alleen overal ontzag te weegen daar hij bovendien steeds met beleid te werk ging, kon het niet anders of de hem opgedragen taak werd in vele opzichten met het meeste succes volbracht. 202 De omstandigheden dezer gebeurtenis zijn breedvoerig beschreven in het werk van den luitenant-kolonel Lange.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 209