207 Tekenen, moest een schrik te weeg brengen, welke zoo groot en zoo algemeen wasdat aan geen bedaard overleg of het beramen van maat regelen meer te denken viel. Door angst en vrees werd dan ook zulk eene verwarring te weeg gebracht, dat een ieder voor zich een goed heenkomen wilde zoeken en daardoor de overijlde vlucht ontstondten gevolge waarvan de over de rivier gespannen rottan brak, en menigeen in den feilen stroom het leven verloor. De invloed van Toewankoe Iman bekwam door deze gebeurtenis op nieuw een hevigen schok; de verliezen, welke hij sedert den aan val op Ajer Bangies had geleden, waren aanmerkelijk en drukten zwaar op de bevolking van Alahan Pandjang. Velen daarvan gingen gebukt onder de tirannieke vorderingen welke hij deed om aau zijne heerschzucht en trots gevolg te kunnen geven, en meer en meer openbaarde zich het verlangen om van het juk des overweldigers bevrijd te worden. Menigeendie vroeger met hart en lust zich aan den dienst van den Iman had verbonden, begon nu diens geweldenarijen moede te worden, beraamde een plan om de vroegere maleische regeering terug te bekomen en. werkte alzoo mede om het gezag van het zoo gevreesde padriesche hoofd en zijne voornaamste aanhangers te ondermijnen en aan het wankelen te brengen. Ook in andere belangrijke gedeelten van ons gebied op Sumatra's Westkust ontstonden in dezen tijd oneenigheden tusschen de hoofden en het volkwelke het verlangen naar een goed en geregeld bestuur hoe langer hoe meer algemeen deden worden. In Lintou werd de beruchte Toewankoe Passamau door zijne doe- balangs verlatendoor de bevolking verbannen en genoodzaakt, te gen wil en dank eene bedevaart te doen naar Mekka, ten einde vergeving te erlangen voor zijne menigvuldige gruweldaden. Met een groot deel zijner door roof en moord verkregen rijkdom men reisde deze dan ook af naar Pankalandoch terwijl hij zich daar gereed maakte om zijnen weg langs de rivier te vervolgenwerd hij, van geen gevaar bewust, door sluipmoordenaars vervallen, en stierf hij aan eenige hem verraderlijk toegebrachte krissteken. Reeds dadelijk na zijn vertrekwas er spanning ontstaan onder de andere hoofden in Lintou; ieder hunner vermeende aanspraak te kunnen maken op de waarneming van het hoogste gezag, ie der van hen wilde dat recht doen gelden, en natuurlijk ontstond

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 214