215 terra drie gewonden te hebben bekomen, namen zij in allen haast den terugtocht aan. loen de luitenant Van der Hart met zijn detachement ongedeerd in het bivouac terug kwam, vond hij de andere troepen reeds daar en bleek het nu eerst duidelijk, hoe gelukkig het was geweest, hij, dank het uitzenden van een korporaal om orders te vragen, bekend was geworden met het terug trekken der kolonne De Quay, hetgeen hem anders door een misverstand onkundig zou zijn gebleven; en althans zeker niet tijdig geuoeg zou zijn te weten gekomen om door een dadelijk terugtrekken te ontkomen aan een uitval van den vijand, zoo niet aan eene geheele insluiting, welke voor hem en de zijnen de noodlottigste gevolgen had kunnen hebben. Den lsten Augustus werden andermaal 120 boegineesche manschap pen vereenigd, om onder de bevelen van den kapitein Veltman en den luitenant Van der Hart naar Loeboedjanteu op te rukken. Op de plaats, waar de hangbrug over de rivier was geweest, moest echter worden gewacht, tot dat de kapitein De Quay de kampong in den rug zou aanvallen. Deze moest daartoe met de 2e kompagnie en een 400-tal hulptroepen uit het distrikt Boea en de IV kottas, de rivier op een hooger gelegen punt overtrekken. Ofschoon de diepte van de rivier het overtrekken zeer moeielijk maakte en bijna alle patronen en geweren daarbij nat werdeu, scheen de vijand deze keer onze komst niet te durven afwachten; zonder tegenstand te bieden sloeg hij op de vlucht en liet de kampong in onze handen, welke nu tot op den grond toe in de asch werd gelegd. De troepen keerden daarna naar 'i apisello terug, waar de voor allen zoo verblijdende tijding werd ontvangen, dat den 29sten Juli de linie van Boekit Kamang door onzen braven overste Krieger was genomen. Worclt vervolgd.)

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 222