218 die de groote operaties, de marschen voor het samentrekken van troe penenz. leidt, ook de troepen voor den slag opstelt. Het gebeurt evenweldat een opperbevelhebber slechts in eene van de twee wetenschappen te huis is: Napoleon I was een bekwaam strategist, maar een middelmatig tacticus; Wellington was een goed tacticus, maar een armzalig strategist. In één woord, deze was een generaal in den veldslag, gene een generaal in het studeervertrek. Het operatie-plan te ontwerpen in het kabinet, vóór het openen van den veldtocht, de keuze te doen van de te volgen operatie-lijn en van het te bereiken objectief of doel, de wijzigingen aan te bren gen, gedurende den loop van den oorlog, in het eerste denkbeeld de richtingen aan te wijzen aan de verschillende legerkorpsen om de plaatsen van het gevecht te bereikendeze werkzaamheden behooren uitsluitend tot het gebied der strategie. De op het slagveld uit te voeren manoeuvres, de formatie van de troepen voor het gevecht, de beoordeeling van het terrein, de hin derpalen, die het bedekken, de schikkingen, te nemen om die hinderpalen te verdedigen of aan te vallen behooren tot het domein der tahtieJc. Het kan gebeuren, dat het aanwijzen van de richtingen voor den hoofdaanval zoowel tot de taktiek als tot de strategie behoort. Als de legers zich bevinden in eene stelling, gelijk die bij Waterloo (zie de figuur) en als Napoleon tot den aanval besluitbehoort het aanwij- Waterloo Wavre. Wellington Blücher Napoleon Grouchy, zen van de richting, hieraan te geven, èn tot de taktiek èn tot de stra tegie: tot de eerste, in zooverre de gesteldheid van het terrein de na tuurlijke of kunstmatige hindernissen, zoo als pachthoevenkasteelen, redoutes, enz. op de keus van het aanvalspunt invloed kunnen uitoefe nen; tot de tweede in zooverre, dat Napoleon, Wellington 's linher- vleugel aantastende, hem van Blücher scheiddeterwijl hij, zijn rechter- vleugel aantastende, in geval van eene overwinning, 7iem naar Blücher terugdrong. Deze laatste manoeuvre kon een nieuwen slag ten gevolge hebben, waarin Napoleon 's leger geheel alleen zou hebben gestaan te genover de vereenigde legers van Wellington en Blücher, terwijl dat van Grouchy door een gedeelte van dat van Blücher werd opgehouden, gelijk werkelijk gebeurd is aan de Dyle op den 18 Juni 1815. I 1

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 225