219 Als de linkervleugel van Wellington's stelling de sterkste is, wordt de keuze van het aanvalspunt zeer ingewikkeldwij hebben hierboven gezien, dat men door dezen vleugel aan te grijpen volgens de regels der strategie zou handelenmaar men zou een misslag begaan in de taktiek. Voor zulke gevallen kan men geen vast beginsel stellende studie van deze soort van arbeid kan den geest voorbereiden om den toe stand juist te beoordeelenen dit zal het beste richtsnoer zijn. Wij zullen evenwel doen opmerkendat als men eens op het slagveld is gekomen, overwinnen de alles beheerschende gedachte zijn moet, en dus het begaan van eene fout tegen de wetenschap beter is dan zich bloot te stellen aan het verlies van den slag. De strategie bestaat dus, de staatkunde en de'diplomatie buiten beschouwing latende, in het geven van eene goede leiding aan het legeren in schikkingenwaardoor menna het verspreid te heb ben het spoediger kan bijeenbrengen dan de tegenstander zou kun nen doen. Het leger op het slagveld met bekwaamheid in het gevecht te brengenis de taak van den tacticus. In een gegeven oorlogsgeval maken de keus van het punt voor de samentrekking der troepen, de richting, aan elk legerkorps aan te wijzen, waarin het tegen den vijand moet oprukkenen het eerste te bereiken objectief den grondslag van het plan uit, volgens het welk men den veldtocht opent. VoorbeeldIn 1870 hebben de duitschers ïtijn-Beieren gekozen tot punt voor de samentrekking der troepen, den rechtervleugel van het front der Pranschen tot operatie-lijn (ten einde hem op dezen vleugel te omsingelen en tegen de Belgische grens voort te stu wen) en tot eerste objectief de vernietiging van het vijandelijke leger, eene vernietiging, waartoe de Hofraad van Parijs in groote mate heeft bijgedragen door Mac-Mahon noordwaarts te zenden tot hulp van Bazaine. Zoo de maarschalk, om Metz te ontzettenin stede van de richting noordwaarts te nemen, de zuidelijke gevolgd had, verwijderde hij zich van den onzijdigen Staat en deed het tegenovergestelde van wat de vijand wenschte, terwijl hij het ruime veld bereikte. Daar zijn leger het zwakste was, zou hij eene nederlaag hebben kunnen lijden, maar dewijl hij de ruimte voor zich hadzou hij niet in de droevige noodzakelijkheid hebben verkeerd, een veldslag aan te nemen onder de betreurenswaardigste omstandighedenof zijn leger in België te zien teruggedrongen. 10*

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 226