221 Het strategisch geheel omsingelde leger CD bevindt zich in betere omstandighedenzoo het er partij van weet te trekken, dan het om singelende leger AB. Napoleon te Austerlitz, Benedek te Sadowa bevonden zich in den toestand van het leger CD. Deze schikking heeft den eerste eene schitterende overwinning, den tweede eene verschrikkelijke nederlaag bezorgd. Kan men uit deze twee voorbeelden en uit duizend anderewaarin, voor vele lieden, dezelfde oorzaken lijnrecht tegenovergestelde uit komsten schijnen te hebben voortgebracht, afleiden, fdat het onmooglijk is, voor den oorlog vaste regels en zelfs algemeene beginselen aan te wijzen? dat de geschiedenis de eenige school is, waaruit men eenige goede inlichtingen kan putten Gaan wij na, wat er waars is in deze uitspraak. Zoo men alleen de geschiedenis raadpleegt, zoo men uitsluitend afgaat naar de op het eerste gezicht te vatten feiten en zoo men ziet, dat dikwijls in den oorlog dezelfde oorzaken lijnrecht tegen overgestelde uitkomsten ten gevolge hebben, is men bijna gerech tigd er uit te besluiten, dat het toeval de veldslagen leslist, en dat de geschiedenis, die men beschouwt als de eenige krijgsschool, niets leert. Maar als men de feiten ontleedt en ontbindt'als men ze tot in hunne geringste bijzonderheden onderzoekt, eindigt men met te ontdekken, waarom schikkingen, schijnbaar gelijk, hier gunstige, daar ongunstige uitkomsten hebben gegeven. De histo rische feiten nu achtereenvolgens en ordelijk^ waar te nemenze onderling te vergelijkenterwijl men rekening houdt van bijkomende omstandigheden en van al de schijngestalten, die zij hebben door- loopenis de eenige goede weg om gevolgen te trekkende eenige praktische beoefening van de wetenschap, waartoe die feiten be- hooren. Door aldus te werk te gaan is Jominialvorens eenige krijgs verrichting te hebben bijgewoond, er in geslaagd, de groote beginse len van de strategie te ontdekken en een zijner beste boeken te schrijven: Traité des grandes operations militaires, ou VHistoire critique des guerres de Frederic le grandcompare [au systeme de guerre de Napoleon I, avec un recueil de principes de Vart de la guerre, welk boek is verschenen in den winter van 1804 op 1805. (Die eerste uitgaaf heette Traité de grande Taetique; de titel werd in 1807 gewijzigd, bij de verschijning van het derdedeel. In 1811 beleefden de vier deelen een' tweeden druk. Napoleon noemde

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 228