het op St. Helena neen der uitstekendsteboeken over dat onder werp. Zie over Jomini en zijne werken de uitmuntende JEtnde van Sainte-Beuvein de Nouveaux lundisTome XIII, ook afzonder" lijk herdrukt en verkrijgbaar voor twee franken. Te.) Door- de oorlogen van Trederik II oordeelkundig te ontleden en ze te vergelijken met de veldtochten van den generaal Bonaparte in Italië, ontdekt Jomini, het is waar, een geboren strategist, dat de zelfde oorzaakeen oordeelkundig gebruik van de massa sover het algemeen gelijke uitkomsten voortbrengt; de studie van die oorlogen openbaart hemnaar welke beginselen men behoort te opereereu en een of meer legers te plaatsen, om het voordeel der beweegbaarheid te behouden en ook steeds tot aanvallende bewegingen te kunnen overgaan; eindelijk, door een grondig onderzoek van de feiten, ge schraagd door een gezond en degelijk oordeelkomt hij tot het vol gende voorschrift Hoofdbeginsel van den oorlog. //Het hoofdbeginsel van den oorlog bestaat hierin, dat men door met elkander in verband staande marschen, die met bekwaamheid bestuurd worden, de hoofdmacht van een leger achtereenvolgens brengt op de beslissende punten van het tooneel der krijgsverrichtingen en zooveel mooglijk op de gemeenschapslijnen van den vijand, zonder zijne eigene in gevaar te brengen dat men door manoeuvreeren zijne massa's in gevecht wikkelt met een gedeelte van de vijandelijke strijdkrach ten; dat men, op den dag van den slag, door taktische manoeuvres, zijn hoofdmacht richt tegen het beslissende punt van het slagveld of tegen het gedeelte der vijandelijke linie, welks overstelping voora] van gewicht is; eindelijk, dat deze massa's niet alleen op het beslis sende punt aanwezig zijnmaar ook er met kracht en samenhang in gevecht worden gebracht, opdat de inspanning overal gelijktijdig zij.'' Om den oorlog goed te voeren,- is het dus niet genoeg zijne troe pen zoo te plaatsen, dat men ze door een met bekwaamheid bestuur den marsch sneller dan zijn tegenstander op het beslissende punt van het tooneel der krijgsverrichtingen kan brengen, maar men moet ze er ook met bekwaamheid in het gevecht weten te ivikkelenen juist in dit laatste punt verschillen de pas aangehaalde voorbeelden, de regelingen, getroffen door Napoleon te Austerlitz en door Bene- dek te Sadowa, van elkander als de dag van den nacht. 222

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 229