224 vijaud hadden aangegrepenzouden zij gestreden hebben in de ver houding van vier man tegen eén. Maar door den vijand af te wach ten, hebben zij hun centrum door de Pransche troepenmassa's ver broken gezien, en ofschoon zij het 3-, 'het 9<S het 7? en het 11c korps nog ongedeerd om Guidizolo hadden staan, hebben zij liever het gevecht opgegeven dan met die geduchte reserve eene poging te wagen, die eene wisse overwinning beloofde. Te Magenta brengen, evenals te Solferino en te Sadowa, de zelfde oorzaken dezelfde uitkomsten voort; ook daar weten de Oos tenrijkers niet partij te trekken van eene centrale stelling, die hun het voordeel der beweegbaarheid geeft en hun veroorlooft eene aan vallende beweging te doen. Ook daar wachten zij totdat men hen taktisch heeft omringd en hen heeft besloten in een kring van vuur, die hen verplicht het slagveld te verlaten. Plaats der legers vóór den slag. Leger van Mac-Mahon. Leger van Giulay. Magenta. Buffal ora. Brug Kanaal Naviglio Pransche garde. (De andere Pransche korpsen waren nog zeer ver achterwaarts). Zoo de Oostenrijkers, in stede van opeengedrongen te blijven, tot den aanval waren overgegaan, het een-vierde hunner strijdkrach ten te Buffaloraaan het kanaal Naviglio, latende om de garde in bedwang te houden, die eene afleiding beproefde ten einde Mac Mahondie met een gedeelte van zijn leger geheel alleen stond op den linkeroever van het kanaal, te bevrijden, zouden zij met de overige drie-vierden hebben kunnen oprukken om den Pranschen

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 231