226 Te Castiglionete Kivoli, te Austerlitzzijn de omtrekkende be wegingen der Oostenrijkers en der Klissen tegen de door Napoleon aangevoerde legers uitgeloopen op nederlagen. Te Ulmte Magenta, te Solferino, te Sadowa zijn dezelfde manoeuvres volkomen gelukt tegen de Oostenrijkers. In den jongsten oorlog, te Wörth gelijk te Saint-Privatte Sedan gelijk te Mans, hebben de Pranscheu overal, tegen hunne gewoonte, terwijl zij den vijand op de plaats afwachtten, zich taktisch laten omsingelen, en eerst toen zij zich in een cirkel van vuur zaeen opgesloten, dus te laathebben zij beproefd er uit te geraken. De ontleding van deze veldslagen doet zien, dat in den oorlog de operaties en de gelijkvormige formaties zeer dikwijls verschillende uitkomsten ten gevolge hebben, gunstig of ongunstig, naar gelang zij oordeelkundig of onhandig worden uitgevoerd, en zij strekt vooral om te betoogendat in het algemeen, het talent, de geestkracht en de [vastberadenheid der aanvoerders een veel beslissender invloed op de einduitkomst van den strijd hebben dan de verbetering van eenig oorlogstuig, welk ook. Omschrijving van eenige strategische termen. Onafhankelijk van de terreinsomstandigheden, van de natuurlijke of kunstmatige hindernissen, bergketenen, rivieren, vestingen, enz., bevat een oorlogstooneel stellingen, zones, liuiën en puntenwaaraan de krijgslieden bijzondere namen gegeven hebben, van welke het soms vrij moeilijk is de schakeeringen te onderscheiden. le. Offensief (de omschrijving hiervan is voor de lezers van een militair tijdschrift, dunkt mij, overbodig). 2e. Defensief. (Als boven). 3e. Oorlogstooneel. Tooneel der operaties. Strate gisch schaakbord. Dikwijls verwart men deze drie zakendie dan ook veel overeenkomst met elkander hebben. Zij onderscheiden zich evenwel door schakeeringen. Het oorlogstooneel omvat een geheel land en zelfs de landstreken, waar de oorlogvoerenden elk ander kunnen ontmoetenhet tooneel der operaties de uitgestrekt heid lands, het gedeelte van het oorlogstooneel, waarop de twee tegenover elkander staande legers opereeren; het strategisch schaak bord het gedeelte van het tooneel der operaties, waarop de voor naamste ontmoetingen tusschen de twee partijen plaats hebben.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 233