227 Laat onsom de denkbeelden te bepalen onze meening duidelijk maken door voorbeelden. België, zegt men, is dikwijls het slagveld der Europeesche oor logen geweest. In 1815 was het, gedurende vijf dagen slechts, het tooneel van eenbloedigen oorlog tusschen de legers van het Heilig Verbond en van Napoleon. In dien korten veldtocht is het mid den van Belgiëhet waterbekken van de Scheldehet tooneel der operaties geweest, en in diezelfde worsteling waren de twee oevers van de Dyle, de ruimte tusschen Pleurus, Quatre-Bras, Wavre en Waterloo, cr het strategisch schaakbord van. In 1866 hadden Pruisen en Oostenrijk, om hun geschil uit te maken, tot oorlogstooneel de verschillende landstreken, begrepen tus schen de Oder en de Elbe. Boheme is het eerst en Moravië daarna het tooneel der operaties geweest, en de ruimte tusschen de Elbe en de Iser was er het voornaamste strategische schaakbord van. 4te. Strategische stellingen. //Er is zekere schikking van de legerswaaraan men den naam van strategische stelling kan geven", zegt Jomini, //om haar te onderscheiden van de taktische stelling of gevechtsstelling. De eersten zijn die, welke men voor een' ge geven tijd inneemt, ten einde het operatie-front over eene grootere uitgestrektheid te omvatten dan dit plaats zou hebben om te vech ten. Al de stellingen, genomen achter eene rivier of langs eene ver dedigingslinie, waarbij de divisiën op zekeren afstand van elkander zouden zijn, behooren hiertoe; die, welke de legers van Napoleon hadden te EivoliVerona en Legnago om de Etsch te bewaken, die, welke hij had, in 1813, in Saksen en Silezië vóór zijne verdedi gingslijn waren zoowel strategische stellingen als die van de Eu- geisch-Pruisische legers in België, in 1815, vóór den slag van Ligny. //Zelfs de winterkwartieren zijn, als zij zich zeer dicht opeen en tegenover den vijand bevinden, zonder door een wapenstilstand te gen een' aanval gewaarborgd te wezen, niets anders dau strategische stellingen, bij voorbeeld die van Napoleon aan de Passarge, in 1807. De dagelijksche stellingen, die een leger inneemt gedurende de mar- schen, welke buiten het bereik van den vijand plaats hebben, en die men soms uitstrekt om hem te misleiden of om de bewegingen ge makkelijk te maken, belmoren ook tot deze categorie. //Men ziet dus, dat deze benaming eveneens toepasselijk is op alle Het Heilig Verbond werd eerst gesloten 26 Sept., 1815, dus ruim drie maan den na Waterloo. ÏR.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 234