229 bouwen, maar die wellicht den gelukkigen uitslag van meer dan ééne onderneming verklaart en bewijst, hoe de werkelijke oorlog verschilt van berekeningendie te veel den passer verraden. Met behulp van de spoorwegen kan men gemakkelijk een leger bij den dag voeden. Men kan dus in beginsel aannemendat men voort aan eene depot-vesting langs de grens en tijdelijke basesdie zonder nut zouden zijnkan missen. De afschaffing van de groote depóts aan de grens heeft hare goede zijde; hun aanleg had het groote nadeel, aanmerkelijk tijdverlies en vertraging in de operaties te veroorzaken de ontwerpen te doen uitlekken en die groote depots er aan bloot te stellen dadelijk voor het land verloren te gaan, gelijk in den jongsten oorlog Straatsburg, Metz enz. voor de lïanschen. Ziehier, hoe de Aartshertog Karei zich uitdrukt omtrent debases in het algemeen //Als een leger verplicht is de verdedigende houding te blijven aannemen of tijdelijk den loop zijner operaties op te schorten, moet het steeds op strategische punten blijvenbij voorkeur op punten welker verlies] over het lot van het land beslissen zou. De hoofd stadhet brandpunt der staatkunde, het middelpunt der macht van den Staat, het hart, de ziel der monarchie, die het leven aan de ge- heele natie mededeelt en hare werkzaamheid prikkelt, moet vooral de aandacht trekken van hem die beveelt; naar dit punt zal hij den terugtocht leiden en zijne verdedigingsmiddelen bijeentrekkenten einde het tot het uiterste te behouden. //Er zou in eiken staat eene wapenplaats moeten zijn, die er als de sleutel van was, er de onafhankelijkheid van verzekerde en zon der welker bezit de vijand slechts wisselvallige invallen kon doen en den Staat slechts kwaad berokkenen, dat gemakkelijk te herstellen ware." Wat hierop neerkomt: dat de hoofdstad, die altijd het objectief van den aanval zal zijnook het brandpunt der verdediging moet wezendat is de vaste en blijvende basis der strijdkrachten van den Slaat De oorlog van 18&6 heeft op nieuw de juistheid van des Aarts- hertog's voorschrift bevestigd //Na Sadowa hebben de Oostenrijkers, door dezen regel te verwaarloozeudoor de hoofdmacht naar Olmiitz terug te brengendoor de hoofdstad te ontblooteu een onherstel- Voldoet .Batavia aan dezen eisch? Kan liet daaraan voldoen? Zoo neen, dan behoort het ook niet de hoofdplaats van Indië te zijn. Kr.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 236