baren misslag begaandien zijwel is waarerkend hebbenmaar ongelukkiger wijze te laat." Weeneu is altijd geweest en zal altijd wezen de basis, het brand punt der verdediging van het keizerrijk Oostenrijk, waarop de in vallen zullen samenloopen en waarop men, bij nederlaag, de legers zal moeten terugvoeren. Parijs is eveneens de vaste en blijvende basis van Prankrijk. "Vooral de jongste oorlog doet het strategische gewicht der hoofd steden en den invloed, dien zij op de verdediging van de staten uitoefenen, uitkomen. Noch ten gevolge van de ramp bij Sedan, noch na de overgaaf van Metz, dat de keur der strijdkrachten van den Staat bevatte, heeft het gouvernement van den 4en September gedacht aan ernstige onderhandeling met den vijand, terwijl het bezetten van de hoofdstad het einde van Prankrijk's tegenstand aanwees. Zoo Parijs het land niet gered heeft, moet men dit grootend eels toeschrijven aan den beklageuswaardigen toestand, waarin het keizerrijk Prankrijk's krijgsmacht gebracht had. Zoo dan ook na den 6en Augustus, toen men zag, dat deneder- lagen bij Worth en Spichereu (of Porbach) wanorde en verwarring gebracht hadden in de legers van Napoleon III, de ministers, in plaats van hunnen tijd door te brengen met valsche telegrammen te smeden en de rampen bij Mars-la-Tour en Eezonville voor over winningen te doen doorgaan de 150,000 man van Bazaine, de 120,000 man van Mac-Mahon en een groot deel van de bezettingen der grensvestingen naar Parijs hadden ontbodenzou de vereeniging van al deze strijdkrachten om de hoofdstad de kansen op de zegepraal van het aanvallende leger zeer hebben verminderd. In deze omstan digheden zou een gewoon veldheer de insluiting van Parijs hebben kunnen beletten en Prankrijk behoeden voor den vreeselijken toe stand waarin het nu heeft verkeerd. Brussel, geografisch en politiek middenpunt van het land, is van nog vrij wat meer gewicht voor België, dan Weenen voor Oostenrijk of Parijs voor Prankrijk. En men moet niet uit het oog verliezen, dat België's toestand als onzijdige staat een uitsluitend preventief of voorbehoedend militair stelsel vereischt, 't welk, den vijandelijken inval moeilijk en wisselvallig makende, voorkomen kan, dat de bezetting van Brussel een gedane zaak, een voldongen feit wordt. Niets nu kan den inval en het bezetten van het middelpunt der macht van het land zoo krachtdadig voorkomenals de hoofdstad 230

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 237