231 onkwetsbaar en er het brandpunt der nationale verdediging van te maken. Het brandpunt der verdediging buiten het middelpunt der macht van den Staat te willen leggen, is onzin het geografische en politieke middelpunt van een Staat te willen verplaatsen, is eene materiëele onmooglijkheiden «alleen door dit middelpunt te dekken", zegt de Aartshertog, «kan men er in slagen, den vijand in zulk een toestand te brengen, dat hij slechts wisselvallige invallen doen kan, die geen ander dan licht te herstellen kwaad berokkenen." Jomini is van hetzelfde gevoelen. Antwerpen is slechts een recluit, een toevluchtsoord, geschoven in een cul-de-sac, in een doodloopenden weg, zonder strategisch gewicht, en te minder blootgesteld aan een aanval, omdat het eene geduchte, zelfs onneembare stelling is. Vroeger had België tijdelijke bases aan de Maas, de Sambre, de Schelde, de Dender, enz. Sinds het gebruik van den stoom hebben deze tijdelijke bases geene reden van bestaan meer; om het verdedi gingsfront te vernauwen heeft men de aan die rivieren gelegen ves- tingen gesloopt en de geheele verdediging saamgetrokken in eene enkele stelling. In de laatste eeuwen, en zelfs nog gedurende de oorlogen van de Fransche Republiek en het eerste Fransche Keizerrijk, was het aan leggen van tijdelijke bases, van groote depots, de Gordiaansche knoop van de wetenschap der strategie. Het voorzien der groote depots van leeftocht vorderde veel tijd en groote toebereidselen, die, zonder te missen, altijd de plannen deden uitlekken en ook de voor naamste oorzaak van den langen duur der toenmalige oorlogen waren. Tegenwoordig wordt, met behulp van den stoom, de voorraad daaglijks, uit verschillende punten van het land, rechtstreeks naar de achterhoede van het leger gezonden, en men onthoudt zich van het vooraf aanleggen van tijdelijke bases, van het vormen van groote magazijnen aan de grenzen. In dit opzicht heeft de stoom den oor log het meest gewijzigd. De gesteldheid van het oorlogstooneel oefent ook invloed uit op de keus van de plaats voor de vaste bases. Algemeene regel: vermijd de zee (f), zegt Jomini; plaats de vaste basis zooveel mooglijk in het middelpunt van de te verdedigen Men denke aan Batavia! (f) Idem.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 238