2 32 landstreekwaar zij te gelijk het bewindhet brandpunt der staat kunde en een groot gedeelte van het grondgebied dekt. Leg ook de basis zóó, dat zij te gelijk kan dienen als toevluchtsoord en als spil voor de manoeuvres, en regel de materiëele verdediging zóó, dat het leger in alle richtingen zich vrij kan bewegen, daarbij zoo weinig mooglijk hinderpalen ontmoetende. Voorbeeld. Zoo Brussel versterkt was, gelijk Antwerpen het is, zou deze hoofdstad als basis voldoen aan al de voorwaarden, in den algemeeDen regel gesteld Zij zou ver van de zee verwijderd zijn; De plek zou als taktische stelling onneembaar kunnen worden gemaakt Zij zou te gelijk het middelpunt der macht van het land en een groot deel van zijn grondgebied dekken; Het leger, dat haar zou bezetten, zon er vrij kunnen uittrekken in alle richtingen en door al de zones of streken, die van de ver schillende grenzen op de hoofdstad uitloopen Zij is het snijpunt van al de groote gemeenschapswegen in het midden van het land Eindelijk, hare werking zou zich over een groot gedeelte van het land uitstrekken, en deze centrale plaatsing zou aan het leger het voordeel der beweegbaarheid en de gelegenheid tot aanvallen geven dat is te zeggenBrussel is goed gelegen om te gelijk te dienen als operatie-basis, als toevluchtsoord, als spil voor de manoeuvres en andere krijgsverrichtingen van een leger te velde. //Eene ander niet minder gewichtig vraagstuk omtrent de beste aan de operatie-bases te geven richting," zegt Jomini//is dat,'t welk betrekking heeft op de bases, gelegd langs de oevers van de zee, die tot bedenkelijke dwalingen hebben geleid, want even voordeelig als zij zijn voor den een, zouden zij rampspoedig worden voor den ander. //Het gevaar, dat er voor een leger van het vasteland zou liggen in teruggedrongen te worden naar de zee, is zoo duidelijk aange toond gewordendat men zich niet genoeg kan verbazen nog de voordeelen te hooren roemen van de bases, aangelegd langs hare oevers, die slechts goed kunnen zijn voor het leger, komende over zee. Wellington, met zijne vloot Portugal en Spanje te hulp ko mende, kon dan ook geene betere basis aannemen dan Lissabon, of Denk aan Batavia!

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 239