juister het schiereiland Torres-Vedrasdat de eeuige toegangen van deze hoofdstad aan de landzijde dekt. Daar dekten de oevers van den Taag en die van de zee niet alleen zijne beide flanken, maar zij verzekerden ook zijn terugtocht, die slechts kon plaats hebben op zijne schepen. //Verleid door de voordeelendie deze beroemde legerplaats aan den Engelscheu generaal verschaft had, en slechts oordeelende over de uitwerkingen, zonder op te klimmen tot de oorzakenwillen vele, overigens zeer geleerde, generaals slechts goede bases zien in die, welke, op de oevers van de zee gelegd, gemakkelijk in staat stellen het leger te voeden en het te vrijwaren tegen flankaanvallen. //Men is in zijne verblinding zoo ver gegaan, dat de generaal Pfuhl in 1812 volhield, dat de natuurlijke basis der Russen te Riga was, eene strategische ketterij, die ook in mijne tegenwoordigheid werd uitgesproken door ,een der beroemdste Pransche generaals. Betooverd door zulke denkbeelden, durfde de colonel Carion- Nisas zelfs drukken, dat Napoleon in 1813 de helft van zijn leger in Boheme had moeten plaatsen en 150,000 man aan de monden van de Elbe, bij Hamburg!!! vergetende, dat de eerste regel voor alle bases van een leger op het vasteland is, te leunen op het front, dat het meest van de zee verwijderd is, dat is te zeggen op het fronthetwelk het leger zou plaatsen in het midden van al de ele menten zijner militaire macht en van zijne bevolkingwaarvan het zich gescheiden en afgesneden zou zienzoo hel den groven misslag beging tegen de zee te leunen. //Een leger, dat van een eiland komt en op het vasteland ageert, moet natuurlijk eene geheel tegenovergestelde berekening volgen, en wel om niettemin hetzelfde beginsel te volgenhetwelk aan een ieder voorschrijft zijne basis te zoeken op de puntenwaar hij door al zijne oorlogsmiddelen kan worden geschraagd en tevens eene vei lige toevlucht kan vinden 6e. Sxeattïgische PUNTEN. Er zijn drie soorten van strategische puntena. geografischeb politiekec voor manoeuvres. De eersten zijn blijvend of permanent en ontleenen hun gewicht aan de plaats, die zij innemen op het operatie-tooneel; de tweeden zijn gewoonlijk de hoofdsteden en de groote middelpunten der be volking van een Staat; de derden verkrijgen hunne waarde door het 233 Denk aan Batavia. In een oorlog met een Europeeschen vijand, speelt Java de rol van vastland en de vijand die van eilander. Er.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 240