verband, dat zij hebben met de plaatsing van de troepen der twee oorlogvoerende partijen, en zijn gewonlijk snijpunten van wegen bruggen, engten of défilés, opene of versterkte steden, enz. 7e. Spil der operaties oe deh manoeuvres. Deze twee bena mingen hebben dikwijls betrekking op eenzelfde voorwerp, en de spil der operaties is ook altijd eene spil van manoeuvres. De ope ratie-spil heeft eene groote overeenkomst met de geografische strate gische punten. Het is gewoonlijk eene uitgebreide sterkte, eene verschanste legerplaats ten opzichte van de landstreekdie zij bestemd is te verdedigen, zoo als Linz, Parijs, Verona, Weénen en Brussel, die, van vestingwerken voorzien zijnde of wordende, eveneens goed gelegen zijn om tot operatie-spil te dienen. De spil van manoeuvres heeft veel overeenkomst met het strate gische pu7it voor manoeuvresgelijk dit laatsteis het eene plaats, die een centraal punt uitmaakt ten aanzien van de plaats der twee tegen overgestelde legers. In 1813, vóór den slag bij Leipzig, heeft Dresden, 't welk Na poleon met eene verschanste legerplaats had doen omringen, hem te gelijk gediend tot manoeuvre-spil om de uit Bolieme komende legers der verbondenen in bedwang te houden, en tot operatie-spil voor zijne legers, die beurtelings, volgens uitloopende stralen, oprukten naar Bolieme, Lausnitz en Silezië. In 1866 voor de opening van den veldtocht, hebben wij de meening geuit [Journal <le V armee BeigeTome 30, Page 169), dat het zekerste middel voor Saksen om den oorlog van zijn grondgebied verwijderd te houden, bestond in na te volgen, wat Napoleon in 1813 te Dresden gedaan had: om zijne hoofdstad eene versterkte legeiplaats aan te leggen en er eene operatie-of manoeuvre-spil van te makenhetzij voor het Saksische leger alleenhetzij voor de ver- eenigde legers van Saksen en Oorstenrijk. In den veldtocht in Boheme, in 1866, was Gitschin in de as van den waaier, gevormd door de wegen, komende van Lausnitz en Silezië, dwars door de bergen, gunstig gelegen om aan de Oosten rijkers tot manoeuvre-spil te dienen. Deze verschillende punten kunnen van beslissend of ondergeschikt gewicht zijn: beslissend, als het bezetten daarvan over het lot van den veldtocht beslist; ondergeschikt, als die bezetting een gunstigen of ongunstigen invloed kan uitoefenen op latere krijgsverrichtingen. 234

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 241