235 8e. Beslissend objectief punt en ondergeschikte objectieve punten. De hoofdstadhet middelpunt der macht van den staat, is over het algemeen het beslissende objectief, dat de aanyaller tracht te nemen en dat de verdediger tracht te behouden. De on dergeschikte objectieven zijn de geografische strategische punten die een meer of min beslissenden uitslag aan de latere operaties van een veldtocht kunnen geven vestingen, opene, aan een rivier gelegene steden, knoopen of ontmoetingspunten van wegen, enz. In 1815 was Quatre-Bras voor Napoleon het aanvankelijke objectief, dat hij zocht te bereikenen Brussel het beslissende objectief van dezen veldtocht. Hij is er in geslaagd het eerste te nemen; het is Wellington gelukt hem tegen te houden en hem te slaan vóórdat hij het tweede bereikte. 9e. Toevluchtsoord op wijkplaats. Men geeft dezen naam aan groote versterkte militaire stellingen, waarin een leger, na een ongelukkig gevecht, het noodige kan vinden om zich te herstellen, en eene vrij uitgestrekte ruimte om er beschut te zijn, in overeen stemming met de eischen der gezondheidsleer. Eene wijkplaats is slechts] goed onder de voorwaarde, dat zij het gou vernement dekt, en ook de basis en spil voor operaties van het leger is; zij neemt dan den naam aan van brandpunt der algemeene landsverdediging. 10=. Strategisch front, opesaïie-front. Ofschoon deze twee fronten eene groote overeenkomst en een nauw verband met elkander hebben, moet men zich wel wachten, ze met elkander te verwarren. Het strategisch front is de uitgestrektheid van het terreindat een leger omvat, vóór zijne basis, en front makende naar den vijand. Voorbeeld. In 1815 strekte, in België, vóór de opening van de vijandelijkheden, het strategische front der Bondgenooten zich uit van de Schelde tot de Maas. Zij hadden hunnen rechtervleugel te Gend, hunnen linker te Namenen hun centrum te Quatre-Brasvereni gingspunt der Pruisische en Engelsche legers. Het operatie-front is de ruimte, die twee tegenover elkander staande legers van elkander scheidt; het is het schaakbord, waarop de twee legers manoeuvreeren om slaags te geraken. Voorbeeld. Den dag vóór den slag bij Ligny', in 1815, was het strategische front der verbondenen vernauwd geworden tot een afstand van acht tot negen uren gaanstusschen Braine-le-Comte en Som- breffe, gaande door Ligny, Bry en Quatre-Bras. Maar zij hadden

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 242