236 Dog veel troepen achter dit front naar den kant van LuikGend en Brussel. Het front der Eranschen strekte zich uit achter de Sambre over eene uitgestrektheid van slechts 3} uur gaans, met hunnen linkervleugel naar Thuin, hun centrum te Charleroi, hunnen rechter vleugel naar Chatelet. De ruimte, begrepen tusschen de twee legers, is het operatie-fronthet schaakbordwaarop de eerste ontmoetin gen hebben plaats gehad en eindelijk het gevecht van Guatre-Bras en de slag van Ligny. 11®. Verdedigingslinie. //De verdedigingsliniënzegt Jomini, //zijn van verschillenden aarder zijn strategische en taktische. Onder de eersten zijn er, die blijvende of permanent zijn en tot het verdedigingsstelsel van den Staat behoorenzoo als de versterkte grensliniën, en andere, die slechts eventueel zijn en slechts betrek king hebben op de tijdelijke stelling, waarin zich een leger bevindt." //De grensliniën zijn blijvende of vaste liniën, als zij eene men geling vertóonen van natuurlijke en kunstmatige hinderpalenzoo als bergketenen, groote rivieren en vestingen, die onderling een goed verbonden stelsel vertoonenzoo is de Alpenketentusschen Piemont en Drank rijk, eene verdedigingslinieomdat de begaanbare doortochten voorzien zijn van vestingen, die aan een leger groote belemmeringen in den weg zouden leggen, en omdat bij den uitgang der bergpassen groote wapenplaatsen de verschillende dalen van Piemont dekken. Eveneens kunnen de Pijn, de Oder, de Elbe ook in sommige opzichten beschouwd worden als vaste verdedigingslinien, uit hoofde van de belangrijke vestingen, waardoor die rivieren worden beschermd." De verdediging van de grenzen door eene lijn van vestingen is een verouderd stelsel, en sinds het gebruik van den stoom meer na- deelig dan nuttig. Wij zullen er op terugkomen in het hoofdstuk: Verdediging van de staten. //Wat de eventueele verdedigingslinien betreft," voegt Jomini er bij, //kan men zeggen, dat elke eenigszins breede rivier, elke bergketen en elk groot défilé, die op hunne toegankelijke punten eenige tijde lijke verschansingen hebbenkunnen beschouwd worden als verdedi- gingsliniëndie te gelijk strategisch en taktisch zijn, omdat zij ge durende eenige dagen den marsch van den vijand ophouden en hem dikwijls verplichten van den koristen weg af te wijken om een min der moeilijken overgang of doortocht te zoekenin dit geval ver schaffen zij blijkbaar een strategisch voordeel, maar zoo de vijand ze in het front en door eene bestorming aanvalt, hebben zij ook een

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 243