239 de grens en de andere in den uithoek zou zijn geschoven. Het is waar, dat de eerste, begrepen tusschen Nieuwpoort en Namen, eene veel grootere uitgestrektheid had dan de tweede zou hebben, tusschen Diest en Dendermonde, maar deze zou no? uitgebreid ge- noeg zijn om de bezwaren van het cordon-stelsel 11a zich te slepen. Hoe het zij, de uitgestrektheid van het strategische verdedigings front moet zooveel mooglijk de uitgestrektheid van het taktische verdedigingsfront nabij komen, met andere woorden, zijne lengte moet in verhouding staan tot het getal troepen, dat men voor zijne verdediging bestemt, en het moet zoo nauw of beperkt zijn, dat alle verdedigers in een enkelen morgen op alle punten, waar dit front kan worden aangevallenkunnen worden saamgetrokken. Zeer zeker zullen in een veldtocht de gebeurtenissen soms dwin gen van dezen regel af te wijken maar het zal altijd voorzichtig zijn er zich zooveel mooglijk aan te houden. Zoo eene grenslinie, eene rivier, beschermd door vestingen, of eene bergketen, waarvan de passen of lengten door forten zijn bezet, eene te uitgebreide verdediging vorderen, geef haar op, en zoek achter de linie eene meer aaneengeslotene stelling, waar men, naar verkiezing, zich kan verdedigen of uitvallen doen. Melas in 1800, Karei Albert in 1849, hebben verschrikkelijke nederlagen geleden, dewijl zij met dit voorschrift geene rekening hebben gehouden. Melas had met honderdtwintigduizend man de Alpen tot verde digingslinie; de generaal Bonaparte doorbreekt met zestigduizend man deze lijn, die voor onoverkoomlijk werd gehouden, en, zonder af te wachten, dat men het fort Bart genomen heeft, gaat hij er langs, daalt het Aoste-dal af, trekt door den pas van Ivrea de bergen uit, en slaat de verdedigers van de Alpen in de vlakte van Marengo. Karei Albert heeft met een leger van zestigduizend man, de Ticino tot verdedigingslinie; hij breidt zich langs deze rivier uit over een front van dertien uren gaans, met zijne rechtervleu gel steunende tegen de Po, met zijn linker naar Aleggio. Deze linie, overal zwak, wordt in het midden doorbroken, en zijn leger, in tweeën gedeeldslaagt er eerst in zich te Novara te vereenigen na verscheidene gedeeltelijke nederlagen te hebben geleden. Zoo wij in onze bepalingen die van strategische verdedigingslinie hebben laten bestaan, is het om al het gevaar te doen uitkomen, dat in het gebruik van deze linie gelegen is. Vooreerst is de benaming strategische verdedigingslinie verkeerd; eene verdedigingslinie is, gelijk het woord duidelijk genoeg uitdrukt, O O O

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 246