240 eene gevechtsstelling, ondergeschikt aan de regelen der taktiek en niet aan de voorschriften der strategie. [Ik moet bekennen, het ver keerde niet in te zien. Is de linie van Utrecht of de nieuwe Hol- landsche waterlinie geene strategische verdedigingslijn? Pr.] Wanneer men zich in omstandigheden zal bevinden gelijk die, waarin Melas in 1800, in de Alpen, en Karei Albert in 1849, achter de Ticino, verkeerden, dat is te zeggen: wanneer het strate gische front eene groote uitgestrektheid zal hebben, hetzij eene bergketen of eene groote rivier, moet men zich wel wachten ze tot verdedigingslinie te nemen. In dit geval doet men het strategische front observeren door posten en expressenen men verspreidt het 'leger achter deze posten om een punt, van waar men tot den aanval kan overgaan en het samentrekken der strijdkrachten van zijn tegen stander voorkomen. Zoo Melas er zich in 1800 toe bepaald had, de passen der Alpen te doen observeerenzijn leger verspreidende om Turijnzou hij het in zijne hand hebben gehad, tot den aanval over te gaan en met ziju vereenigd leger het hoofd der kolonne van Napoleon's troepen te bevechten op het oogenblik, waarop deze uit het Aoste-dal in de vlakte deboucheerden. Zoo eveneens Karei Albert, in 1849, in plaats van zijn leger te versnipperen van Piacenza tot Bulfalora, er zich toe bepaald had de Ticino te doen observeeren en zijn leger te vereenigen om Mor- torazou hij geene gedeeltelijke nederlagen hebben geleden, alvorens den beslisseuden slag aan te gaan. Ook de Oostenrijkers in 1866, in Boheme, en de Pranschen in 1870, in Elzas-Lotharingenhebben, alvorens een grooten slag te leveren, gedeeltelijke nederlagen ondergaan, omdat zij den strijd hebben aanvaard op te uitgebreide verdedigingsliniën. De eventueele strategische verdedigingsliniëndie betrekking hebben op de tijdelijke stelling van een leger te velde, hebben, gelijk de liniën van grensvestingenbijna al de groote nederlagen na zich gesleept in de oorlogendie elkander sinds twee eeuwen hebben op gevolgd. De benaming strategische verdedigingslijn kan dus uit het mili taire woordenboek worden geschrapt. 12". Operatie-zone of goedei.. Men noemt operatie-zone of operatie-gordel de strook lands, waardoor men een leger van zijne basis naar het objectief voert.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 247