241 Een oorlogstooneel kan een of meer operatie-zones hebben. //Bij een inval in Duitschland door Frankrijk", zegt Jomiui, //kan dat land in drie verschillende gordels worden verdeeldZwaben zou de rechterzone kunnen vormen, Hessen de middelste en Westphalen de linker." België kan, ten opzichte van een Franschen inval, eveneens in drie gordels worden verdeeld: de ruimte, besloten tusschen de Maas en de Oostergrens zou de rechterzone uitmaken, die tusschen de Maas en de Schelde de middelste zone, het terrein tusschen de Schelde en de zee de linker. Ofschoon in de twee voorgaande voorbeelden de splitsing in drie gordels zeer logisch schijnt, is zij toch willekeurig, maar men kan de scheidingen dezer zones bezwaarlijk anders aanduiden dan door geografische lijnen, rivieren, enz. In oorlogstijd zoude zich het geval kunnen voordoen dat België slechts ééne enkele zone vormde, gelijk het ook zou kunnen gebeuren, dat een der gordels verdeeld werd in kleinere gordels. Immers, de strooken, die de Schelde van de Dender scheiden, de Dender van de Senne, de Senne van de Dyle, de Dyle van de Demerzijn zoo veel afzonderlijke operatie-zones, waarvan de goede of de slechte keus, in eene gegeven omstandigheid, een beslissenden invloed op de verrichtingen van een veldtocht zou kunnen hebben. Wij hebben gezien, dat na den slag van Ligny Blücher, ten ge volge eener verkeerde richtingaan Grouchy's korps gegevener in geslaagd is zonder gevecht zich met Wellington te vereenigen, terwijl Napoleon zich in de onmooglijkheid bevond zijnen lasthebber bij zich te doen komen. Zoo Grouchy, in stede van te opereeren in de zone op den rechter oever der Dyle, de zone links van deze rivier gevolgd had, zouden de twee Fransche legers ten opzichte vau de legers der bondgenooten //in biunenliniën" gestaan hebben, dat is te zeggen, volgens centrale richtingen, en .Napoleon zoude, naar goedvinden, Grouchy tot zich hebben kunnen roepen om deel te nemen aan den slag van Mont- Saint-Jean ol Waterloo, of het korps van den maarschalk, geheel of gedeeltelijk, langs de Dyle kunnen laten om Blücher in bedwang te houden. Dit voorbeeld doet beter dan langwijlige technische uiteenzettingen de voordeeleu ziendie de eene zone kan aanbieden boven de andere. 13e. Operatie-lijn. //De woorden operaiie-lijn en operatie- 11

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 248