242 zone," zegt Jomini, //hebben tot heden gediend om hetzelfde voor werp aan te duiden; zij verschillen van elkander in zooverre, dat eene zone eene grootere oppervlakte besjaat dan eene lijn." Ten einde deze twee termen niet meer te verwarrenzullen wij operatie-zone noemen de strook lands, die het geheel der gemeen schapswegen omvat, leidende van de basis naar het objectief, en operatie-lijn de verschillende gemeenschapswegen, in de zone be grepen. [Zulke hairkloverij of muggezifterij is niet zeer geschikt om lust voor de strategie op te wekken. Gelukkig, dat de toe passingen of voorbeeldenbij de theorie gevoegdmeer aantrekke lijkheid bezitten Fr.]. De gemeenschapswegen, zoo als gewone kunstwegen, spoorbanen, kanalen, rivieren, enz., loopende van de basis naar het objectief, en die, welke de gewichtige punten van het oorlogstooneel onderling verbinden, dragen de namen: operatie-lijnenmanoeuvreer-lijnen terugtochtslijnengemeenschapslijnennaar gelang van het gebruik waartoe zij dienen. Men kan ook aan al deze wegen den generieken naam van strategische lijnen geven. Men geeft ook aan de operatie-zones en lijnen namendie zij ontleeuen aan hare richting en aan de plaats, die de twee tegenover elkander staande legers innemen. Men noemt eene operatie-zone Eenvoudig, als een leger in eene enkele richting opereert en alle korpsen onderling verbinding hebben Dubbel,als een leger naar een zelfde doel opereert volgens twee richtingen, die van elkander verwijderd zijn; Inwendigals een leger in ééne richting opereert en langs lijnen, die dichter bij elkander zijn dan de door den vijand gevolgde Omsingelendals een leger in twee richtingen opereertten einde door zijne beide vleugels het leger tegenover zich in te sluiten Concentrisch of samenloopendals de gedeelten van een leger van verschillende punten uitgaanom elkander op één en hetzelfde punt te ontmoeten Divergeerendexcentriek of uiteenloopendals een leger langs uiteenloopende stralen van zijne basis naar zijn objectief oprukt Accidenteel of toevalligde nieuwe operatie-zone, die een leger aanvoerder uit vrije beweging kiest, of die hij verplicht is te volgen om de gemeenschap met zijne basis te behouden, en die een nieuw veldtochts-plan ten gevolge heeft. Uit het bovenstaande ziet men aan den eeuen kantdat de een-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 249