uiteinden, zoo mooglijk het overvleugelende en de gemeenschaps- lijnen van de wederpartij bedreigende. Men opereert in den rechter- of in den linkergordelnaar gelang de gesteldheid van het strategisch schaakbord er zich toe leent. Men moet niet uit het oog verliezen, dat de omtrekkende bewe gingen eene groote overeenkomst hebben met de flankmarschenen dat het leger, hetwelk die operatie volvoert, zoo lang zij duurt in een kritieken toestand verkeert. //Om zooveel mooglijk alle gevaar af te weren," zegt Jomini, //komt het er op aan zulk eene geogra fische richting aan te nemen, dat het leger zijne terugtochtslijn achter zich verzekerd houdt". Op één en hetzelfde oorlogstooneel vermijdt men zooveel mooglijk twee van elkander onafhankelijke legers te vormenen om in over eenstemming met dit beginsel te blijven, vermijdt men eveneens het opereeren in twee zones of verschillende richtingen In het algemeen, zegt Jomini, zal eene enkele operatie-zone voordeeliger zijn dan eene dubbele, dat is te zeggen eene, die twee richtingen volgt. Het kan niettemin gebeuren, dat een dubbele gordel noodzaaklijk wordt, hetzij ten gevolge der gedaante van het oorlogstooneel, hetzij omdat het vijandelijke leger zelf er twee heeft aangenomen en men tegenover elke daarvan strijdkrachten behoort te stellen. In dit geval tracht men aan de dubbele zone van de wederpartij het hoofd te bieden door eene inwendige dubbele zone, die, gelijk reeds gezegd werd, het voordeel verschaft van beweegbaarheid en van de beste kansen voor den aanval. Eene dubbele operatie-zone kan te pas komen voor een leger, dat een groot zedelijk overwicht of eene veel grootere getalsterkte heeft. Dan gebeurt het, gelijk het zich heeft voorgedaan in 1805, toen Napoleon Mack heeft opgesloten in Ulm, en in 1870, toen de Duit- schers de Eranschen te Metz en te Sedan hebben omsingeld, dat de door meer dan ééne zone volvoerde omtrekkende beweging beslissen der uitkomsten ten gevolge heeft, dan operaties zouden kunnen ver schaffen, bestuurd in een enkelen gordel tegen een vleugel, het cen trum of den rug van den vijand. De richting, aan de operatie-zones en lijnen te geven, hangt niet alleen af van de geografische gesteldheid van het operatie-tooneel maar ook van de onderstelde plaats der vijandelijke strijdkrachten. 244

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 251