247 ruimte tusschen de Eibe en de Iser het strategisch schaakbord, het terrein, waarop noodwendig de ontknooping moest plaats hebben. Den 30sf;en Juni roept Benedek zijne detachementen bij zich terug en den tweeden Juli, des avonds, bezet hij ten westen van König- gratz het plateau, dat de Elbe scheidt van de Bistriz. Den derden Juli des morgeus bevond zich de Kroonprins van Pruisen nog op een sterken dagmarsch van het vermoedelijke slag veld, en de twee legers van Erederik Karei en Herwarth waren ge- ëchelonneerd aan weerszijden van den weg tusschen -Gitschin en Sa- dowa, over eene groote diepte en over een front van meer dan zes lieues breedte. Zoo Benedek toen tot den aanval was overgegaan, kon hij, door dien de centrale stelling, die hij innam, hem het voordeel der beweeg baarheid schonk, de geheele massa zijner strijdkrachten op het te uitgebreide front van Erederik Karei geworpen hebben, dezen ver slaan en daarna zich tegen den Kroonprins keeren om op zijne beurt hem te verpletteren. Daaraan is het leger blootgesteld, dat men langs meer dan ééne zone naar hetzelfde punt leidt om zijn tegenstander te omsingelen. Eene dergelijke manoeuvre kau slechts keus van slagen hebben als men overtuigd is, dat men te doen heeft met een schroomvalli- gen wederpartijder, die den slag op de plaats zal afwachten. Dan hebben de omtrekkende bewegingen, volvoerd langs meer dan ééne zone, hare goede zijdezij ziju bijna altijd beslissend, gelijk die van de Duitschers het in 1870 geweest ziju, om Metz, om Sedan, om Be- sanfon. De twee eerste manoeuvres hebben de legers van Bazaine en Mac-Mahon gedwongen de wapenen neder te leggen en de derde heeft het leger van Bourbaki (of van Clinchant) verplicht tot het nemen van de wijk op Zwitsersch grondgebied. Von Moltke, al het gevaar erkennende, waaraan zich een leger bloot stelt, dat door meer dan eene zone opereert naar het punt, waar de vijand is bijeen getrokken, drukt zich, om zijne omsingelende beweging in Boheme te rechtvaardigen, aldus uit: //Het schijnt," zegt hij, //dat Benedek nooit dit ontwerp (zijn le ger te vereenigen tusschen de Elbe en de Iser, ten einde zich in eene centrale stelling te bevinden ten opzichte van de drie Prui sische legers) uit het oog heeft verloren, 't welk zeker op zich zelf uitmuntend was, en dat hij het uitgevoerd heeft met de onverzette lijke stijfhoofdigheid, die eene der schoone hoedanigheden is van

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 254