250 //Om het voordeel van eene centrale stelling te genieten", zegt Yon Moltke, //moet men ruimte genoeg hebben om een zijner tegen standers op een afstand van eenige dagmarschen te gaan opzoeken." Te Eivoli deboucheeren de korpsen van de generaals d'Ockskay en Koblos op het plateau, eenige oogenblikken slechts vóór dat het hoofd der kolonne van Quasdanowitsch zich bij den uitgang van het défilé van Inconale vertoont, op de rechterflank der Eranschen, en terwijl Lusignon hem op hunne linkerflank omtrekt. Ofschoon deze drie korpsen zich allen zeer dicht lij het plateau van Rivoli bevonden, is de generaal Bonaparte er in geslaagd hen afzonderlijk te bevechten, hetgeen bewijst, dat von Moltke's leer niet altijd moet gevolgd wor den. Wij zouden veel overeenkomstige voorbeelden kunnen aanhalen. Het is ook niet juist te zeggen: //Als een leger op het slagveld in het front en op de flank wordt aangevallendoet het er weinig toe, of het op de centrale linie staat; wat een strategische voordeel was, is een taktisch nadeel geworden". Te Austerlitz had Napoleon zich van alle zijden laten omsingelen; zoo hij, in plaats van tot den aanval over te gaan, aan den grond genageld was gebleven, zoo hij zich had laten overstelpen door het convergeerend vuur zij ner tegenstanders, zou hij vermoedelijk geslagen zijn geworden, maar door het initiatief van den aanval te nemenheeft hij partij ge trokken èn van de strategische èn van de taktische voordeelendie in het algemeen eene centrale stelling verschaft aan hem, die ze weet aan te wenden. Eindelijk, door tusschen twee legers in te dringen, wat Von Moltke zeer gevaarlijk noemt, heeft Vogel von Ealkenstein, in zijn veld tocht aan de Main (1866) met 50000 man zijne tegenstanders verslagen, die er 100,000 tegenover konden stellen. Door zich gestadig te houden tusschen den prins van Hessen en den prins Karei van Beieren, is hij er in geslaagd de twee vijande lijke korpsen afzonderlijk te slaan in twintig achtereenvolgende ont moetingen. De overste Van de Velde besluit zijn merkwaardig hoofdstuk met Bij al de gehechtheid van den overste Van de Velde aan regels, schijnt het mij toe, dat hij één regel te licht telt, dien von Moltke weet toe te passen, als de gelegenheid zich aanbiedt: partij te trchlcen van de onbekwaamheid zijns tegenstanders. Von Moltke cn Vogel von Ealkenstein deden dit beiden. Zij overwonnen, ondanks de wetenschap in von Moltke's boeken. Zij geleken niet op een Indischen arts, die liever volgens zijn „wetenschap" in 't graf hielp dan tegen zijn „wetenschap"' te genezen. Er.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 257