256 maximum van 20 slagen bij de strafdetaehemeuteuwaren maatrege len noodzakelijk om aan het bestaande strafdetachement voor Euro peanen te Klatten de vereischte uitbreiding te geven tot opneming ook van militairen van anderen landaard, dan wel om neveus dat detachement een tweede op te richten voor niet-Europeanen. Het eerste middel wasbehalve de hooge kosten daaraan verbon den, niet aan te bevelen immers was het niet wenschelijk, bij hetzelfde strafdetachement gestrafte militairen van zoo verschillenden landaard te vereenigen, evenmin als het raadzaam scheen een te groot aantal van zoodanige sujetten op eene en dezelfde plaats te vestigen. Yan daar dat te Ngawie een afzonderlijk strafdetachement werd opge richt voor ongeveer twee compagniën gestrafte niet-Europeesche militairen. Intusschen moesten de daartoe noodige fondsen binnen de grenzen der begrooting worden gevonden, door tijdelijke onttrekking aan den dienst van het tot dus verre te Ngawie gelegerde halve 8ste batail- lon infanterie, en derhalve ten koste van de mobiliteit van dat gedeelte der infanterie, hetgeen te meer bezwaar opleverde, omdat het bewakings-detachement te Klattenalsmede het 'bewakings-de- tachement te Ngawie voorloopig worden verkregen door detacheering van het benoodigd personeel van de infanterie-corpsen op Java. Aan dien tijdelijken toestand wenscht men een einde te maken door in de begrooting te rekenen op eene meerdere uitgaaf van 125.000, ten behoeve van een kader en bewakings-detachement te Ngawie, bestaand uit 14 officieren en 200 onderofficieren en minderen, voor het meerendeel van Europeeschen landaarden ten behoeve van het bewakings-detachement te Klatten, bestaande uit 23 Europeesche on derofficieren en minderen." Naar aanleiding van deze mededeelingen des Ministers zij het ons vergund, enkele opmerkingen in het midden te brengen. Terecht erkent Zijne Excellentie, dat de gebreken onzer militaire organisatie in Iudië door de gebeurtenissen in Atjeh meer op den voorgrond getreden zijn. Deze gebreken heeft de Minister hier en daar trachten op te heffen door verhooging der begrooting, en wij zullen de laatsten zijn om dit af te keuren; integendeel, ook het Militair Tijdschrift heeft herhaaldelijk er op aangedrongendat voor het Indische leger meer geld moest worden gegeven, om het voort durend in staat te stellen, aan zijne roeping te beantwoorden. Maar zoo wij den Minister erkentelijk zijn, dat hij er niet tegen op ziet de begrooting belangrijk te verhoogen waar de noodzakelijkheid

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 263