265 dwangarbeiders of kettinggangersdie tot vervoer van den veldtros en andere beuoodigdheden worden gebezigd. De sterfte onder deze lieden is steeds zeer aanzienlijk. Men vestigde daarom op nieuw de aandacht der ïtegeering op het denkbeeldhet militair vervoer- wegen in lndië op beteren voet te regelen, en wel zoodanig, dat het aantal der bij elke expeditie gevoegde dragers aanmerkelijk kon worden verminderd. Geneeskundige dienst. De cijfers van de in de laatste vijf jaren voor het Indische leger aangeworven manschappen en van het daar tegenover staand verlies aan gesneuvelden overledenen en gepaspor- teerden maken een zeer smartelijken indruk. Het getal der gesneu velden is betrekkelijk gering, maar dat der overledenen ontzettend groot. Men nam daaruit aanleiding tot het doen. der vraagof in 't vervolg niet meer zorg voor de zieken en gewonden kon worden gedragen, of liever of de in den laatsten tijd te dezer zake plaats gehad hebbende -verbeteringen niet nog aanmerkelijk konden worden uitgebreid. Men wees daarbij op hetgeen Engeland bij de expedi- tiën naar Abyssinië en Ashautée voor zijne troepen gedaan heeft. Niet enkel als de troepen te velde zijnook in tijd van vrede moet in lndië meer voor hun gezondheidstoestand gedaan worden. Met bijzonderen nadruk herinnerde men in dit verband de vroeger gedane belofte, dat onze krijgsmacht voortdurend zoo veel mogelijk van de strandplaatsen naar de gezondere bergstreken zal worden verlegd. Wat is ten deze verricht en wat zal worden gedaan? Ook onaf hankelijk van de verplaatsing der garnizoenen, is het zeer wensche- lijk, dat het bestaande voorschrift streng in acht worde genomen, volgens hetwelk pas ontscheepte manschappen of zieken dadelijk naar het gezonder bergland worden vervoerd. Betere zorg voor de ge zondheid der krijgslieden zou ook op den goeden uitslag der werving invloed uitoefenen. "Voor zoover het kwaad, waarover men zich beklaagt, ook aan gemis van een voldoend aantal militaire geneeskundigen is toe te schrijven, zal de verbetering der geldelijke positie van de officieren van gezondheid gunstig op de dienstneming kunnen werken. Som mige leden meenden echter, dat de Regeering zich hier, blijkens het medegedeelde in de memorie van toelichting, op een verkeerd standpunt heeft geplaatst. Zij wil verbetering der inkomsten van de officieren van gezondheid, maar, zoo als zij het uitdrukt, met behoud van eene billijke verhouding tegenover'de overige officieren 12

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 272