van het leger. Men moest, meende men, de officieren van gezond heid beschouwen als wetenschappelijke mannen, wien men om bij zondere redenen officiersrangen toekent, maar die anders met de officieren van het leger niet op ééne lijn staan, en die men dus zoo ruitn bezoldigen kan, als de aard der zaak medebrengt. Andere leden deden intusschen opmerken, dat er uitzicht bestaat, dat het gebrek aan officieren van gezondheid in Jndië allengs zal verminderen. Het aantal militaire geneeskundigen, die op de school te Am sterdam voor den Indischen dienst worden opgeleidneemt toch in de laatste jaren op eene in het oog vallende wijze toe. Na al wat daarover is voorgevallen, moest het bevreemdendat de Minister, zonder een enkel woord van toelichting, den post voor de Indische brigade enkel uittrekt voor memorie. Het is waar, bij het behandelen der vorige begrooting gaf de Minister te kennendat on der de tegenwoordige omstandigheden nog in geen jaren aan werkelijke vorming van dit korps kan worden gedacht, en dat het dus geldver spilling zou zijn daarvoor kostbare kazernes te bouwen; maar is dit zoo onbetwistbaar? Het staatsbelang brengt ontwijfelbaar mede, dat de soldaten, wier diensttijd in Indië is afgeloopen, zich zooveel moge lijk op nieuw engageeren. Het Iudische leger zal dit jaar (1875) ten gevolge van het huiswaarts keeren der manschappen, die zich in 1873 voor twee jaren hebben verbonden, een aanmerkelijk ver lies lijden. Zou de Regeering niet eene opgave kunnen doen van het getal der reeds teruggekeerde manschappen van deze categorie Zou de In dische brigade niet dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het be houd voor het Indische leger van deze en andere terugkeerende sol daten Wel zou men door het toekennen van grootere voordeelen aan degenen, die zich in Indië zelve op nieuw verbinden, eene po ging kunnen doen om de reëngagementen daar aan te moedigen. Maar de ondervinding leert, dat de soldaat, die eenige jaren in Indië heeft gediend, zelfs wanneer hij niet vreemd is aan het denkbeeld om op nieuw in dienst te treden, vooraf verlangt tijdelijk naar zijn vaderland terug te keeren. Hij heeft daarop evenzeer aanspraak als de officier, die, na eenige jaren dienst, verlof tot tijdelijk verblijf hier te lande ontvangt. Zou het zoo onmogelijk zijn een stelsel in te voeren, volgens hetwelk de soldaat, die na afloop van zijnen dienst tijd zich wil reëngageerengelegenheid erlangde, met behoud zij ner bezoldiging herwaarts te keeren en dan bij de Indische brigade werd ingedeeld, die dan voornamelijk uit gediend hebbende manschap- 266

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 273