De Minister vertrouwt, dat het vorenstaande zal doen ziendat het motief der reorganisatie geenszins moet gezocht worden in zucht tot bezuiniging, maar uitsluitend in behoefte aan verbetering. Waar het aantal kompagniën reductie onderging, moest wel het aantal officiers plaatsen verminderd worden; 18 kapiteins en 36 2cle luitenants telt de nieuwe formatie minder dan de vorige. Daar nu de verhouding tusschen het aantal luitenats en kapiteins ten voordeele der promotie is gewijzigd en bovendien bij de nieuwe formatie 4 hoofdofficiers plaatsen meer zijn gevormd, kan de wijziging moeielijk geacht worden in strijd te zijn met de individueele belangen in het leger. Werving. Ook de aandacht der Regeering blijft voortdurend ge vestigd op de wenschelijkheiddat eene juist sterkteverhouding blijve bestaan tusschen de Nederlandscbe en de uitheemsche elemen ten van het leger; het nieuwe gagementsreglement strekt daarvan ten bewijze. De tijdelijke uitbreiding der werving van vreemdelingen, tot dek king der buitengewone verliezen, die het leger onderging, behoeft inmiddels geen bezorgdheid te verwekkenvermits de verhouding der beide elementen voor het oogenblik nog speling toelaat en bo vendien het talrijkst vertegenwoordigd vreemden-element (de Zwitsers) in den jongsten tijd weinig uitbreiding bekomt. Dat de inlijving van vreemdelingen nadeelig zou werken op den geest van orde en discipline in het leger, is den Minister niet ge bleven. Volgens den staat der verliezen, die het leger onderging neemt het aantal Europeanen die uit de gelederen verwijderd wor den bij rechterlijk vonnis, eer af dan toe. Verbetering van het militair transportwezen wordt niet uit het oog verloren. Het dicht begroeid terrein te Atjeh was echter weinig geschikt om van lastdieren gebruik te maken; thans, nu de wegen allengs verbeterd worden, is een 50 tal pikolpaarden derwaarts ge zonden terwijl reeds vroeger veel tot verlichting van den koeliedienst werd gedaan; zoowel door den aanleg van den paardenspoorweg tusschen Penajoeng en Kotta-Radja, als door den bouw van de ijzeren baan van hier naar Oleh-leh. Geneeskundige dienst. Dat ook de Indische Regeering een ge opend oog heeft voor de behoefte aan verbetering ten opzichte der ziekenverpleging, blijft voldoende uit de samenstelling der genees kundige commissie, die Atjeh bezocht. 268

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 275