269 Deze heeft in haar uitvoerig rapport een»aantal wenken gegeven, die door den Gouverneur-Generaal werden gevolgd, toen hij bij be sluit van 16 Juli 1875, No. 4, de voorbereiding beval van on derscheiden maatregelen ter bevordering van den gezondheidstoe stand der expcditionnaire macht. Uit het rapport dier commissie is echter tevens gebleken, dat van alle oorzaken, die op het oorlogs- tooneel nadeelig op de gezondheid werkten, gebreken in de zieken verpleging eerst in de laatste plaats mogen genoemd worden. Uit het Koloniaal Verslag blijkt, dat ontruiming der kustgarni- zoeneu wordt voorbereid en gedeeltelijk ten uitvoer gelegd. Het be hoeft echter geen betoog, dat de krachtige uitvoering van een zoo ingrijpenden maatregel veel belemmering ondervindt, eensdeels in de vele mutatiën in het leger, het gevolg van den oorlogstoestand op Sumatra, anderdeels in de behoefte aan personeel bij het wapen dei- genie, die blijkens het Koloniaal Verslag allengs voorziening te ge- moet gaat. Om te voorkomen, dat het administratief beheer der hospitalen naast en niet onder de officieren van gezondheid plaats hebbe wat allicht ten nadeele der verpleegden zou kunnen strekken acht de Indische Regeering het noodig, dat den geneeskundigen dienst het militair karakter niet ontnomen worde. Van daardat't verband tus- schen de positie van den officier van gezondheid en die zijner rang- genooten in het leger bewaard moet blijven. Inmiddels genieten thans de eerstvermelden, in den vorm van toelage, f 50 of f lOO'smaands meer dan hunne gelijken in rang (subalterne en hoofdofficieren) bij de overige wapens. Wat de Indische brigade betreft, meent de Minister te mogen verwijzen naar hetgeen dienaangaande vroeger werd opgemerkt. Statistieke gegevens omtrent hen, die in 1873 eene tweejarige dienstverbintenis aangingen, zijn nog niet uit Nederlandsch-Indië ontvangen. De Minister blijft? inmiddels van oordeel, dat die mili tairen een sterker prikkel zullen vinden in de hooge reëngagements- premiën dan in de gelegenheid tot dienstneming bij eene Indische brigade. Keeren zij in Nederland terug, dan brengt hun financieel belang mede, het werd reeds vroeger opgemerkt door eerst in de gelederen van het Nederlandsche leger te tredendahr het handgeld te verdienen. Aangaande de gelegenheid tot tijdel ijken terugkeer naar het moe derland zij hier opgemerkt, dat het nieuwe gagements-reglement den minderen militair, die tijdelijk voor den dienst ongeschikt is,

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 276