270 tijdelijk gagement toekent, dat eerst dan vervalt, wanneer bij een jaarlijks te herhalen geneeskundig onderzoek is gebleken, dat hij op nieuw voor den militairen dienst gèschikt is. Terwijl officieren eerst na een 12-jarig onafgebroken verblijf in de tropen recht heb ben op verlof naar Europa, kent het voormelde reglement den minderen militair na 12 effective dienstjaren het gagement toe. In de bij straks bedoelde//memorie van beantwoording" des Mi nisters gevoegde gewijzigde ontwerp-begrooting en de daarbij be- hoorende toelichtende nota's heeft het volgende onze aandacht getrokken. //Het is gebleken, dat de formatie van de onderdeelen van het wa pen der genie in Nederlandsch-Indië in het bijzonder de afdeeling ge- niewerklieden en het korps militaire opzichters te wenschen overlaat. Wat de kompagniën mineurs en sappeurs betreft, schijnt de op richting van een drietal nieuwe kompagniën zeer wenschelijk, maar het gebrek aan genie-officiereu beletdaaraan voor het oogenblik ge volg te geven. Dat gebrek aan genieofficieren is gemiddeld oorzaak, dat herhaal delijk militaire opzichters de ontbrekende officieren moeten vervan gen en aan sommigen hunner vaak een buitengewone verantwoor ding moet worden opgelegd. Wegens deze verzwaring van den dienst wordt eene uitbreiding van het koips opzichters noodig geacht, terwijl door vermeerdering van het aantal der 1^ klasse, hunne vooruitzichten worden verbeterd- Ten aanzien van de afdeeling geniewerklieden wordt voorgesteld om, tegen inkrimping van het inlandsch element, het Europeesch per soneel uit te breiden, tevens een gunstiger sterkteverhouding aan te brengen tusschen de verschillende rangen der inlandsche werklie den, en door verhooging der werkgelden hunne positie te verbeteren. En het een, en het ander is dringend noodig. Bij de bestaande formatie waren beide elementen (Europeanen en inlanders) gelijkelijk vertegenwoordigd, en de ondervinding doet dagelijks zien, dat aan Europeesch personeel, tot het houden van opzicht bij geniewerken groote behoefte bestaat en het inlandsch personeel in den regel alleen geschikt is om bij kleine werken toe te zien, die niet in zoo grooten getale onderhanden zijn, dat het gansche personeel voortdurend nut- (-) Het ware om verschillende redenen wenschelijk, indien deze mcdedeeling des Ministers geheel juist was; dan zouden niet in de laatste tien jaren herhaaldelijk aanvragen om verlof na 12-jarigen dienst, vooral aan officieren van gezondheid, ge- weigerd zijn op grond van incompleet. Red.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 277