verder ware gegaan. Wij vinden hier op de tractementen eene split sing; zij worden verdeeld in twee of drie kategoriën, en wanneer men nu in aanmerking neemt, dat de organisatie van de infanterie een aantal kapiteins minder vordert, spreekt het van zelf dat hoewel, zooals de Minister te recht doet opmerken, de verhouding in het vervolg zal verbeteren wanneer men van hoogere rangen afneemt, de promotie voor hen, die daar onder dienen, niet bevorderd kau wor den. Het gevolg van de reorganisatie zal zijn, dat de luitenants langer in dien rang zullen moeten verblijven, en nu wensch ik dat dit vergoed kon worden, niet door -j- of de helft, maar het geheel in de tractementsverbetering te doen deelen. Men vindt in de nieuwe organisatie van de bezoldiging het feit, dat sommige officieren minder bezoldiging zullen ontvangen dan zij oorspronkelijk hadden. Dit neemt niet weg, dat ik mijne stem met genoegen aan dezen post zal geven. Mocht het dit jaar daarvoor te laat zijn, dan hoop ik, dat de Minister daaraan in het volgende jaar zal voldoen, en niet op den goeden weg zal blijven stilstaan. Waarlijk het Indische leger heeft te veel gedaan en geleden, om niet alleen op onze sympathie, maar op onze medewerking tot lots verbetering aanspraak te kunnen maken." Nadat de heer Nierstrasz nog gesproken had over de wenschelijk- heid van de opheffing van het geheim aangaande de oorlogsverkla ring en verdere stukken betreffende Atjeh, en over de noodzakelijk heid om te Atjeh meer voor de verbetering van den gezondheidstoe stand te doen, antwoordde de Minister van Koloniën: //Het woord van den geachten spreker heb ik met uitnemend ge noegen gehoord. Ik waardeer het zeer, dat door hem, die gedurende deze discussie niet in alle opzichten blijken heeft gegeven van in stemming met den Minister, erkend is, dat deze althaus heeft ge tracht, in veel te voorzien wat voor het leger noodig was. Ik zal voorzeker niet in den wind slaan hetgeen waarop hij gewezen heeft, maar veroorloof mij toch hem op te merken, dat het met opzicht tot de tractementsvermeerdering, die bij deze begrooting wordt voor gesteld, niet juist is, te zeggen dat sommige officieren minder zul len bekomen dan zij nu hebben, aangezien de maatregel niet toepas selijk is op dat kleine getal officieren die, zoolang zij hunnen tegeu- woordigen rang blijven bekleedeii, het meerdere tractement zullen behouden, dat zij thans genieten. Ten slotte heeft de geachte spreker aangedrongen op eene en- 275 O O

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 282