279 Rombach en Idzerda, alleen een woord van blaam hebben overgehad voor de verrichtingen van den geneeskundigen dienst, en er ook niet een woord van lof bijgevoegd hebben voor hunne kunstbroeders, voor die officieren van gezondheid, die met zooveel zelfopoffering, met den grootsten ijver en vaderlandsliefde de zware taak vervuld hebben, gedurende maanden op hen gelegd. Ik heb het straks erkend: mogelijk is er hier en daar een ver zuim in ondergeschikte zaken gepleegdmaar de geachte spiekers gelieven te bedenkenwelke groote bezwaren er verbonden zijn aan eene expeditie als die naar Atjeh, en welke geheel onvoorziene om standigheden zich daarbij telkens hebben voorgedaan. De geachte afgevaardigde uit Delft vroeg straks, waarom het onderzoek, dat in April ingesteld is, niet vroeger plaats hadmaar hij herinnere zich dat de cholera-epidemie, die juist in Februari van dit jaar uitgebroken is, en de zeer slechte gezondheidstoestand ge durende den jongsten winter vooral aanleiding gegeven hebben tot het instellen van het onderzoek. Ik herhaal: mogelijk heeft er een en ander ontbroken aan de maat regelen, genomen met betrekking tot de hygiene op Atjeh, even als ik gisteren toegaf aan den geachten afgevaardigde uit den Briel, dat er nog veel ontbreekt aan de behartiging van de hygiëne op lava. Maar men zij toch niet blind voor de omstandigheid, dat de mid delen daar niet zoo ruim zijn als hier, en dat men toch ook hier nog klaagt, ja zelfs in onze onmiddellijke nabijheid, over het niet opvolgen van de wetten van de gezondheidsleer. De geachte afgevaardigde uit den Briel kwam terug op eene zaak, die mij bijzonder ter harte gaat en waarover ik reeds vroeger ge sproken heb: het verplaatsen van de garnizoenen uit de kustplaatsen naar het binnenland. Het is eene zaak, die reeds lang in behandeling is en ik heb er onmiddellijk na mijn optreden de meeste ingenomenheid mede be tuigd. Maar het Indisch legerbestuur had voor de plaats, waarheen het garnizoen van Soerabaja zou worden overgebracht, een oord uit gekozen, dat daarvoor naar ik meende geheel ongeschikt was, omdat het verbinding miste met den spoorweg die op het oogenblik wordt aangelegd. Ik heb dus in een naderen brief in het begin van Juli jl. de aandacht der Indische Regeering gevestigd op de wenschelijk- heid om, in plaats van het ontworpen kampement te Patjet, liever een oord te zoeken op een anderen uitlooper van het Ardjoeno-ge-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 286