VARIA. Be Buitsc/ie officieële geschiedenis van den jongsten oorlog. Laat ons, alvorens over de overgaaf te spreken, een woord zeggen over de gevechten, die op het oosterfront vaii de armee plaats grepen. Terwijl de divisie Liébert den Duitschers krachtig het bezit van de plateaux benoorden Sedan betwistte, deden de overige gedeelten van het IVansche leger, die nog in staat waren te vechten, onge hoorde pogingen om terrein te winnen naar den oostkant der vesting. De generaal Wimpffen geloofde, dat het nog mooglijk zou zijn de Beiereu, die men hem afgeschilderd had als uitgeput door ver moeienis in de Maas te werpen en zich door te slaan naar de zijde van "Cariguan. Hij besloot dus tegen één uur dit ontwerp te vol voeren. De troepen van het twaalfde korps, die terug hadden moeten trek ken ontvingen derhalve last weder voorwaarts te rukken en de generaal beval wat er van het vijfde korps overbleef aan, deze be weging te ondersteunen. Hij had tevens aan het eerste korps de order doen toekomen, met alle krachten op te breken naar Bazeilles en La Moncelle, terwijl het gesteund zou worden door het zevende korps. De generaal Wimpffen had te gelijker tijd aan den Keizer Na poleon geschreven om hem van zijn plan kennis te geven en hem uit te noodigen zich aan het hoofd zijner troepen te stellendie het zich eene eer zouden rekenen hem dwars door de Duitsche leger drommen een weg te banen. Maar het twaalfde korps bevond zich Vervolg van bl. 191 van dezen jaargang.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 290