reeds voor het grootste gedeelte binnen de vesting Sedan of was op weg om er zich haar te begeven. Alleen eenige detachementen van dit korps waren achtergebleven en streden te Balan tegen de Beieren. Het zevende korps had zich gedwongen gezien, de hoogten van Floing aan de Duitschers te laten en was dus in de onmogelijkheid den last te volvoeren, dien het ontvangen had. Na te vergeefs tot twee uur op een antwoord van den Keizer te hebben gewacht, zond de generaal Wimpffen de marine-bataljons van de divisie Vassoigne, met het 47e regiment linie-troepen en eenige bataljons zouaven de hoogte, die Fond de Givonne beheerschen. Bij den linkervleugel van dezen troep, die in het geheel 5000 tot 6000 man sterk was, voegde zich de divisie Goze, die reeds lang te voren ten zuiden van het bosch van Garenne, den weg was over gestoken welke naar de Belgische grens geleidt. De divisie Grand- champ ging zich op den uitersten linkervleugel plaatsenterwijl de generaal Abattucci zijne brigade rechtsaf naar Balan geleidde. Door deze bewegingen ontstond op het oostelijke front van de Kransche armee een verwoede strijddie verscheidene uren duurde. Terwijl de Franschen zegevierend vochten te Balan tegen de Duit- sclie troepen, begaf de generaal Wimpffen zich in aller ijl naar Sedan, waar hij om vier uur aankwam. Aan de zuidoostelijke poort van de vesting werd hem een verze gelde brief ter hand gesteld, die de uitdrukkelijke lastgeving van den Keizer behelsde, onderhandelingen met de Duitschers aan te knoo- pen. De generaal weigerde ronduitlnj geloofde nog aan de mooglijk- heid, de Beieren onder den voet te trappen en naar Carignan af te trekken. De overwinning, die de Franschen te Balan behaalden, moet (zegt de schrijver in eene afzonderlijke aanteekening) niet doen gelooven, dat deze aftocht van den generaal Wimpffen verwezenlijkt had kun nen worden, want achter het eerste Beiersche en het twaalfde Sak sische korps bevond zich nog een korps, het vierde, dat bijna niet gestreden had. De generaal Wimpffen verliet bijna onmiddellijk Sedan en snelde naar Balanwaar hij zeer van pas aankwam om de overwinning, op dit punt door zijne troepen behaald, te voltooien. Ongelukki gerwijze voor hem kon de generaal Wimpffen geen partij trekken van zijne lauweren, want zijne troepen waren overstelpt van ver moeienis en hij had geene andere te zijner beschikking. Bovendien had de generaal Lebrun hem tegen vijf uur des avonds een nieuwen verzegelden brief van den Keizer overhandigd, waarin het bevel te 284

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 291