286 macht, naar het Duitsche hoofdkwartier te zenden, dat de generaal Wioipffen in de plaats van den maarschalk Mac-Mahon het opper bevel op zich genomen had. De Pruisische overste verwijderde zich toen om dit antwoord aan zijnen vorst te brengen. Nauwlijks was hij buiten de deur, of de Keizer gelastte den generaal graaf Keille zich tot Wilhelm te bege ven om hem den brief te overhandigen, waarvan zoo even sprake was, en dien ik hier volgens het facsimile doe volgen: Monster mon fiere N'ayant pas pu mourir au milieu de mes troupesil ne me reste quct remettre mon éjpée entre les mains de Votre Majeslé. Je suis de Votre Majesté le bon frere Napoleon. Sedanle ler Sept., 1870. Intusschen was de witte vlag binnen Sedan gehescben geworden en had het vuren over de geheele linie opgehouden. Daar de Keizer zich slechts wat zijn persoon betrof overgaf, en de generaal Keille verklaardedat hij met geene andere zending belast was, schreef de Koning van Pruisen eigenhandig den volgenden brief, dien hij den generaal Keille overgaf Mijn heer broeder De omstandigheden betreurende, waarin wij ons bevinden, neem ik den degen van Uwe Majesteit aan en verzoek Haar wel een harer officieren te willen benoemen, voorzien van Hare volmacht, om te onderhandelen omtrent de overgaaf van het leger, dat onder Uwe bevelen zoo braaf gevochten heeft. Van mijne zijde heb ik daartoe den generaal Von Moltke aangewezen. Ik ben van Uwe Majesteit, De goede broeder Wilhelm. Voor Sedan, 1 Sept., 1870. De generaal Keille vertrok en de Koning van Pruisen begon da delijk het was half acht 's avonds -eene order te dicteeren om

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 293