299 werden door 30 kompagniën belegeriugs-aitilleriefeilend ieder 200 man, waarbij men nog voegen moet 10 kompagniën pionniers. De generaal Werder, die den 15dett Augustus te Mundolsheim aankwam om den generaal Beyer, die aan jicht leed, te vervangen, keurde al de door dezen genomen maatregelen goed. De schrijver doet opmerken, dat de Duitschers al hunne stellingen om de vesting innamen zonder het minst ter wereld belemmerd of verontrust te zijn geworden in hunnen marsch of in hunne werkzaam heden. Het eenige ernstige gevecht is dat, hetwelk den 16t>e» Au gustus geleverd werd ten zuiden van Straatsburg, en waarbij de Fran- schen, aangevoerd door den kolonel Fiévet, 29 man verloren, waar onder 9 dooden. Den 17en bood zich voor de belegerden eene uitmuntende gele genheid aan om een zeer voordeeligen uitval te doen maar zij trokken er geen partij van. Den J6on namelijk, ooi elf uur des avonds, ontving de generaal Werder uit het hoofdkwartier van het 3e korps de even verrassende als weinig waarschijnlijke tijding der nadering van het korps Failly onder de wallen van Straatsburg, De generaal Werder nam dus onmiddellijk het besluit, den volgenden morgen met het grootste gedeelte zijner troepen den Franschen generaal te gemoet te trekken, die, volgens het telegram, over Crames en Epinal oprukte. Hij liet voor de vesting slechts drie bataljons, twee escadrons en eene batterij artillerie achter. De Fransche observatiepost op de domkerk werd deze beweging zeer goed gewaar, maar de Franschen geloofden, dat de Duitschers geen ander voornemen hadden dan den troepengordel, die de stad omgaf, te sluiten. Zij verzetten dus geen voet. Na zich overtuigd te hebben van het onware van het bericht, dat hem gezonden was geworden, keerde Werder des avonds in zijn hoofdkwartier Mundolsheim terug, zijne troepen last gevende, hunne oude stellingen te hernemenwat den volgenden mogen vroeg ten uitvoer werd gebracht. De dag van den 8den Augustus kenmerkt zich door een gevecht waarin de Franschen 25 man verloren. Om de boomen van de begraaf plaats Sint-Helena te kappen een maatregel, die vóór de inslui ting had moeten genomen worden was de generaal Blot door de Pieterspoort aan het hoofd van 600 man naar het dorp Schiltigheim opgerukt. Zeer slecht door de Duitschers ontvangen, was hij verplicht geweest terug te trekkeD, zonder andere uitkomst te hebben kunnen

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 306