301 dag met eerie stellige weigering en kondigde te gelijkertijd schriftelijk den gouverneur der vesting zijn voornemen aan, de stad te bombardeeren. Werder deed hierop dertien batterijen opwerpen, die gewapend werden niet 54 stukken van zwaar kaliber, waarvan 26 getrokken stukkeu van 24 pond, 4 van 50 pond en 24 van 25 Het vuur werd den 23™ geopend tusschen 8 en 11 uur 's avonds en duurde den ganschen nacht voort, om den volgenden avond om 8 uur te worden hervat en dag en nacht te worden voortgezet tot den 27™, den dag, waarop, althans in de 9e aflevering, het verhaal van het beleg ophoudt. Het derde artikel der 9e aflevering van Von Moltke's geschiedenis houdt zich slechts bezig met de gemeenschapslijuendie de Duit- schers achter hunne veldlegers aanlegdend. i. met hunne etappen. De Fransche briefschrijver heeft gemeend daarover te moeten zwijgen, omdat hij niet uitsluitend voor krijgslieden schreef. Het doet mij- leed voor 't oogenblik die leemte niet te kunnen aanvullen, en dus met hem te moeten overstappen tot het vierde artikel, dat gewijd is aan de insluiting van Metz tot den slag bij Noisseville. Den 19™ Augustus, den dag, waarop hij benoemd werd tot opperbevelhebber der troepen, die voor Metz moesten blijven, trof Prins Frederik Karei van Pruisen zijne eerste schikkingen voor de insluiting van die vesting. Het kwam er voor hem in de eerste plaats op aan, de stelling, door het Fransche Rijn-leger ingenomen, te verkennen en Bazaine's voornemens te doorgronden. Hij vernam spoedigdat het geheele door dezen aangevoerde leger zich onder de muren van Metz bevond en dat het grootste gedeelte der troepen op den linkeroever der Moezel lag. De prins meende uit deze om standigheid te moeten afleiden, dat het plan van Bazaine was, zich in de richting van Diedenhofen of Thionville door te slaan. De Pruisische prins besloot dus de korpsen der 2C armee, die op den linkeroever van genoemde rivier stonden, meer naar het noorden te doen oprukken, en zich, zonder te veel oflers aan zijnen kant, meester te maken van alle plaatsengelegen voor het front van het Fransche leger. Toen deze maatregelen op eene bevredigende wijze over de geheele linie waren volvoerd geworden, bleven de Duitsche troepen tot het eind der maand in hunne nieuwe stellingen. In overeenstemming met deze regelingen had de generaal Manteuf- felvan zijne zijde, op den rechteroever der Moezel goede punten gekozen voor de verdediging en ze doen bezetten door de troepen,

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 308