304 Daar het land achter het front van het insluitingsleger ten eeuemale uitgeput was, haastte men zich levensmiddelen en anderen voorraad uit Duitsehland te doen komen. Men bediende zich tot het vervoer van alle beschikbare wagens, die men kon vinden, en ook van de waggons, die gediend hadden om de zieken en gekwetsten naar Duitsehland te brengen en anders ledig zouden zijn teruggekeerd. Voor het slachtvee richtte men groote parken op te Corny en te Courcelles, maar ten gevolge van de veepest, die kwam uit te breken, moest men weldra van deze onderneming afzien en verge noegde men zich met aan de troepen spek, schapenvleesch en erw tenworst te geven. Het werk duidt vervolgens de stellingen aan, die de Franschen allengskens om Metz innamen en die zij in den vóóravond van den slag bij Noisseville bezetten, en de auteur maakt eene lichte schets van den physischen en zedelijken toestand van het Fransehe leger op dat tijdstip. Het leger van Bazaine, zegt de schrijver, was door de veldslagen van de vorige dagen wel gedund geworden, maar vele manschappen, die men verloren waande, hadden niettemin hun korps weder bereikt, en zijdie licht gekwetst waren geworden en langer of korter in de hospitalen hadden moeten verblijven, hervatten langzamerhand hunnen dienst. De Fransehen zochten zich zoo ijverig van munitie te voorzien, dat reeds den 22ste" Augustus al hunne veldbatterijen en munitie parken kompleet waren. Ook den 540 vuurmonden van de vesting ontbrak het aan niets. Bazaine trok van zijne gedwongen rust partijom eveneens de buitenforten op een eerbiedwekkenden voet te brengen. Hij moest er evenwel in berusten de werken te doen staken, waar van hij den aanleg had bevolen om de redoute te versterken, die hij begonnen had op te werpen te Saint-Privat, D. m. ten n. o. van Sainte-Marie of 2 D. mijlen ten n. w. van Metz) gelijk van hunne zijde de Duitschers zich gedwongen zagen van het ontwerp af te ziendat zij hadden opgevat, deze redoute te nemen. Wegens de wanorde, die op dat tijdstip in het spoorwegstation heerschte, wisten de Franscheti niet nauwkeurig, wat zij aan levens middelen bezaten. Zij hadden verzuimd zich meester te maken, vóór Eu in zulke ongunstige omstandigheden was de sterfte onder de gekwetsten bij de Duitschers slechts de helft van die bij de Eranschen! Vert.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 311