313 Auslanrl een' oorlog als noodwendig gevoig van het toenemen der oppositie in Frankrijk. Vert.) Maar Pruisen, hetwelk gevoel had van het gevaar, dat het liep, had zich beijverd reeds vroeg g schikte maatregelen te nemen, zoo niet oin het te bezweren, althans om eiken aanval af te slaan. Wat voor dezen staat vooral eene groote hulp was, waren de maatregelen, die hij dadelijk na Sadowa aan de kleine Duitsche Staten, zoowel de zuidelijke als de noordelijke, had opgelegd, om de getalsterkte der troepen te doen stijgen; maatregelen, die later hoofdzaaklijk bijdroegen tot redding van de Duitsche zaak. Na een woord gezegd te hebben over de wijze, waarop de Duit- scbers naar de Fransche grens voortrukten met de drie legers, waar over zij reeds beschikten op den veertienden dag na de mobilisatie, en de lichtzinnigheid te hebben doen uitkomen, waarmede het gou vernement van Napoleon III den oorlog verklaarde, gaat de schrijver over tot de eerste gevechten van Augustus. Op de onbeduidende ontmoeting bij Saarbrücke antwoorden de Duiisc.hers door de grens te overschrijden Den 4lleQ Augus tus treft de Pruisische kroonprins de Fransche divisie Douay aan die hij, ondanks heldhaftigen tegenstand, terugwerpt. Den volgenden dag bevindt hij zich tegenover Mac-Mahon, die met zijn Ie korps en eenige gedeelten van het Yll° korps eene sterke stelling bezet houdt op de hoogten, die zich uitstrekken tusschen Worth en Reichshofen. De Pruisische kroonprins was niet voornemens onmiddellijk aan te vallen, want hij wilde wachten totdat al zijne strijdkrachten ver- eenigd waren, dus tot den volgenden dag. Maar zijn ontwerp werd verijdeld door de drift der troepen, die het naast bij de Franschen stonden. De worsteling vangt aan, maar eerst den volgenden dag, na een verbitterd gevecht van zes uren, slagen de Duitschers er in de Franschen uit hunne stellingen te verdrijven. In het front en op de twee flanken aangevallen, ziet Mac-Mahon slechts zijn behoud iit eene overijlde vlucht. Zijne troepen trekken ordeloos naar het binnenland terug, en alleen door de spoorwegen ontsnappen zij aan Reeds vroeger heb ik de beschouwingen van de Duitschers tegen een snel overtrekken van de grens door de Franschen doen kennen. Daartegenover stel ik het gedrag van Napoleon I, toeu hij, na zijne landing in Egypte, met een handvol soldaten Alexandrie nam, en zijn beginsel: Cest un p-incijje de guerre que lor squ'on yeut se seroir de la foudre9 il la faut préférér au canonMaar Napoleon III was geen foudre. Vert. U

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 318