haat dien geest van uitsluiting, welke zich te dikwijls bij haar heeft geopenbaard, en er op uit is, van de marine een op zich zelf staand lichaam te maken, waarin geen oningewijde zijn blik mag slaan zonder gevaar te ioopen, met eene van overgevoeligheid getuigende opmer king te worden afgewezen. Ik haat dien eigendunk, vol van zelf genoegzaamheid, welke den bijstand van anderen afwijst; die klein geestigheid, welke hare eer gekrenkt acht, wanneer men haar op verbeteringen wijst; dat vooroordeel, hetwelk zich hardnekkig aan traditiën vastklampt, die in den tegenwoordigen tijd niet altijd op te volgen zijn. Zoo sprak de redaktie van een onzer achtbare militaire tijdschriften in 1855 Dit was naar aanleiding van de oprichting eener nieuwe kweekschool voor adelborsten aan het Nieuwe Diep. Die kweekschool is langzamerhand verbeterd en meer en meer gebracht op het stand punt dat zij -ook tegenover de militaire akademie te Breda tegenwoordig behoort in te nemen, als wetenschappelijke oefenschool onzer aanstaande zeeofficieren. Bij de hangende reorganisatieplannen betreffende het onderwijs aan de krijgsschool te Breda, heeft volgens de dagbladen de tegenwoordige minister van marine vermeendden kursus te Willemsoord op vier jaren te moeten brengen en verder, om reeds in dit jaar te beginnenden adelborsten ook onderwijs te doen geven in de Hoogduitsche en Maleische talen. Dat plan ver dient ten volle toejuiching, omdat zoodoende de mate van wetenschap pelijke kennis aan de kweekscholen voor onze officieren van de land- en zeemacht meer en meer gelijk wordt gemaakt. Bovendien heeft men nu eindelijk de noodzakelijkheid er van ingezien, om de adelborsten, die later als officieren een gedeelte van hun diensttijd in onze kolo niën moeten doorbrengen, met de gronden der taal bekend te maken, die daar over het algemeen met de bevolking word gesproken. Nu j men zich eenmaal in die goede richting wil bewegendient men verder te gaanen daarom acht ik de vraag niet overbodigof ook voorstaan, bij de kennis der grammatikale gronden van het Maleischniet van de adelborsten zullen worden gevorderd eenige begrippen van de O. I. Land en volkenkunde. Maar wellicht is ook dit leervak in het nieuwe programma aan de te reorganiseeren inrichting te Willemsoord op- genomen. 24 De Nieuwe Militaire Spectator, 9e jaargang.

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 31