316 Daar de rechtervleugel van het Duitsche leger op hetzelfde tijd stip en op denzelfden dag voortdrong in de streek, gelegen ten zui den van Yareune (4-1 D. m. ten z. o. van Youziers), zouden de twee vijandelijke legers, door elk van zijn kant voort te inarcheeren in de zelfde richting, den volgenden dag rug aan rug en flank tegen flank hebben gestaan. Dien dag kreeg het Duitsche hoofdkwartier inlichtingen omtrent den rnarsch van het leger van Chalons en nam men het besluit, dat zulke groote uitkomsten moest hebben. Den 26-11 maken de Duitschers eene wending naar het noorden, terwijl zij de wegen, die rechtstreeks naar Metz geleiden, trachten af te sluiten. Terwijl de Saksers zich meester maken van de meeste overgangspunten over de Maas tusschen Dun (4J D. m. ten o. van Youziers) en Stenay (11 1). m. ten n. w. van Metz), rukken de andere korpsen van het Duitsche leger met versnelde marschen voort tusschen de Maas en de Aisne, alzoo den kring vernauwende, waarin Mac- Mahon zich nog bewegen kon. Gedurende dezen tijd ging Mac-Mahon die onder den aanhouden den druk verkeerde van bevelen, welke hij elk uur uit Parijs ont vangt, altijd af op een doel, dat het noodlot hem niet zal veroorloven te bereiken. Hij komt, wel is waar, met het hoofd van zijn linker vleugel tot Carignan (ruim 2{ D. m. ten n. vau Stenay), maar zijn rechtervleugel, die bij het opsporen van overgangspunten over de Maas reeds door de Duitsche korpsen is ingehaald geworden en met hen heeft moeten vechten, ziet zich den 30 iq te Ileaumont 14 D. m. ten n. w. van Stenay) teruggeslagen naar Mouzon en Remilly, na een gevecht van niet minder dan twee uren. (Mouzon ligt 2 D. m- ten n.w. van Stenay en even ver zuidoostwaarts van Sedan llemilly ligt halfweg Sedan en Mouzon). De maarschalk Mac-Mahon roept toen naar Sedan alles, wat hem aan troepen overblijft, maar in plaats van zich onmiddellijk naar Me- zières te begeven, waar hij zich het Xüle korps, dat daar verzameld wordt, kan toevoegen, talmt hij zoo goed, dat hij zich weldra van alle kanten ingesloten ziet, en verplicht wordt zich op genade en on genade over te geven evenwel niet zonder zich roemrijk te hebben verdedigd. Terwijl deze dingen voorvielen in de omstreken van Sedan, werd de slag van Noisseville geleverd, welke voor Frankrijk niet minder noodlottige gevolgen moest hebben dan die van Sedan. De gevechten, die sinds hun te velde trekken tot den 24eii Sep-

Militair Tijdschrift | 1876 | | pagina 321